Pogodowy armagedon w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami z gradem

i

Autor: DerTobiSturmjagd/cc0/Pixabay.com Początek tygodnia, 13-19.06, w Polsce to kolejne ostatnio załamanie pogody. Poniedziałek, 13 czerwca, upłynie pod znakiem burzem, lokalnie z gradem

Pogodowy armagedon w Polsce. Eksperci przewidują fatalny początek tygodnia. Wiemy, gdzie będzie najgorzej

2022-06-13 9:34

Początek tygodnia, 13-19.06, w Polsce to kolejne ostatnio załamanie pogody. Po wysokich temperaturach, które odnotowano w miniony weekend, tym razem słupki rtęci pokażą kilka stopni mniej, a nasz kraj znowu nawiedzą burze z opadami deszczu i gradu. W wielu regionach Polski te zjawiska mogą mieć gwałtowny przebieg, a przed burzami z gradem ostrzega IMGW.

Pogodowy armagedon w Polsce. Eksperci przewidują fatalny początek tygodnia. Wiemy, gdzie będzie najgorzej

Było miło, zrobi się średnio - tak, parafrazując klasyczne powiedzenie Zdzisława Ambroziaka, będzie wyglądał początek tygodnia, 13-19.06, w Polsce. Do naszego kraju wracają burze z opadami deszczu i gradu, którym będzie towarzyszył porywisty wiatr. Jak informuje Twojapogoda.pl. po gorącym weekendzie czeka nas znaczna obniżka temperatury, bo w poniedziałek, 13.06, termometry w przeważającej części kraju pokażą od 17-18 (wybrzeże Bałtyku) do 21 stopni. Upalnie nadal w południowo-wschodniej Polsce, a najwięcej kresek - 27 - będzie na Podkarpaciu. Całą Polskę zasnują od rana chmury, a burze będą miały lokalnie gwałtowny przebieg. Największe opady deszczu, bo do maksymalnie 50 mm, zapowiadane są w następujących województwach:

  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • łódzkim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim,
  • opolskim,
  • śląskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim.

Jak informuje TwojaPogoda.pl, do 15 mm deszczu może natomiast spaść w pasie od województwa pomorskiego, przez Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskę i Dolny Śląsk. Najmniejsze opady prognozowane są w północno-zachodniej i zachodniej Polsce.

Czytaj też: Gdzie jest burza? IMGW prognozuje burze z gradem. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia! [RADAR BURZ ONLINE, 13.06.2022]

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed gradem

Podobnie przedstawia się mapa IMGW z ostrzeżeniami meteorologicznymi. Wyjąwszy zachodnią część naszego kraju i północny skrawek województwa pomorskiego, w poniedziałek, 13.06, można się spodziewać burz nie tylko z deszczem, ale i gradem. Dla pasa od Pomorza, przez Kujawy i Wielkopolskę, aż pod Dolny Śląsk ostrzeżenia IMGW noszą I stopień, co oznacza "burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad", z 80-procentową szansą na wystąpienie zjawiska. Jeszcze bardziej gwałtowny przebieg będą miały burze w pozostałej części Polski, które noszą już stopień II.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

Pogoda uspokoi się we wtorek, 14.06, ale nadal będzie pochmurno i może przelotnie padać deszcz. Temperatury od 16-21 stopni. Słońce zobaczymy miejscami dopiero w środę, 15.06, a słupki rtęci dobiją do 24 kresek. W drugiej części tygodnia 13-19.06, choć przelotne opady deszczu, już bez burz, mogą nam towarzyszyć do piątku, 17.06.

Czytaj też: Gdzie na grzyby? Czerwiec to sezon na kurki, maślaki i podgrzybki! Ta pogoda sprzyja grzybobraniu. Gdzie jest wysyp? [MAPA GRZYBÓW ONLINE 13.06.2022]

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Sonda
Boisz się burz?
Gwałtowna burza pod Sycowem
Nasi Partnerzy polecają