Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022. Co z wakacjami?! IMGW zdradza szczegóły

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022. Co z wakacjami?! IMGW zdradza szczegóły

Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022. Co z wakacjami?! IMGW zdradza szczegółowe prognozy

2022-07-15 10:09

Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022 roku dla Polski wygląda optymistycznie. Zadowoleni będą ci, którzy podczas wakacji szukają wysokich temperatur. Wakacje w sierpniu mogą być dobrym pomysłem. A jak przedstawia się początek jesieni? Sprawdźcie prognozę długoterminową IMGW na najbliższe tygodnie.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022 w Polsce. Temperatury w górę?

Prognoza pogody na lipiec nie zawsze poprawiała nam humor. Zwłaszcza początek miesiąca przyniósł sporo deszczu i burzowych klimatów. Udający się na wakacje nad Bałtykiem narzekali na niskie temperatury. A jak wygląda prognoza długoterminowa na sierpień? Zdecydowanie możemy mówić o powiewie optymizmu. - Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej - podaje IMGW.

Czytaj też: Trąba wodna nad Bałtykiem! Nagranie wbija w fotel [WIDEO]

Modele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują symbol temperatur na czerwono we wszystkich województwach. Oznacza to, że wszystkie regiony odnotują temperatury powyżej średniej normy. Deszcz nie powinien być specjalnie uciążliwy, choć oczywiście eksperci nie wykluczają, że pojawią się dni pełne opadów. Mimo wszystko - w najbliższych tygodniach warto pomyśleć o wakacjach nad polskim morzem. Dalszy ciąg prognozy długoterminowej dla Polski pod quizem o tematyce meteo.

QUIZ. Znasz te przysłowia o lecie i wakacjach? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Kiedy lipiec daje deszcze...

Pogoda długoterminowa na wrzesień. Oto prognoza IMGW

Co wynika z prognozy długoterminowej na wrzesień 2022 roku? Na opady powyżej normy muszą się przygotować mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. A jakie temperatury będą z nami w okolicach początku kalendarzowej jesieni?

- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej - podaje IMGW w eksperymentalnej prognozie długoterminowej.

Prognoza długoterminowa IMGW dla Polski. Jak ją interpretować?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje przy tej okazji poradnik, który wyjaśnia, w jaki sposób należy odczytywać prognozy na kolejne miesiące. Warto podkreślić, że eksperymentalne prognozy długoterminowe mogą zawierać błędy. Pogoda lubi płatać figle i potrafi się zmieniać nawet w ciągu kilku dni. Niemniej jednak warto się zapoznawać z prognozami publikowanymi z wyprzedzeniem, bo to nam daje zarys tego, co czeka nas kilka - kilkanaście tygodni później.

- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - czytamy w FAQR IMGW.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

- Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu - szczegółowo wyjaśniają eksperci IMGW.

Aktualne prognozy będziemy regularnie analizować na portalu pogoda.se.pl.

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku