Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada? Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa i astronomiczna

i

Autor: pixabay.com Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada? Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa i astronomiczna

Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada? Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa i astronomiczna?

2021-12-18 6:00

Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada? To pytanie wciąż pojawia się w internetowej wyszukiwarce. Co ciekawe, pierwszy dzień zimy przypada w najkrótszy dzień roku, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą informację. Od tej chwili dni bowiem będą się wydłużać, a noce skracać. Zatem kiedy przypada pierwszy dzień zimy i czym się różni kalendarzowa zima od tej astronomicznej?

Pierwszy dzień zimy. Kiedy przypada zima astronomiczna?

Pierwszy dzień zimy trudno określić jedną stałą datą. Warto na początku zaznaczyć, że zima tzw. astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego, w związku z tym, to dość ruchoma data (oscyluje wokół jednego dnia). Jak wyjaśniają eksperci, zależy ona m.in. od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym. Astronomiczny początek zimy oznacza, że dany dzień jest dniem najkrótszym w roku. Ten przypada na 21 lub na 22 grudnia. Z każdą nową dobą zimy przybywa dnia, a ubywa nocy.

Czytaj: Boże Narodzenie 2021. W Polsce będzie śnieg? Pogoda jeszcze nas zaskoczy! [PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA]

Wiesz, kiedy zaczynają i kończą się pory roku? Wiedza z podstawówki, ale nie każdy słuchał uważnie.

Szczegóły w poniżej galerii!

Kalendarzowa zima. Kiedy przypada?

Kalendarzowa zima zaczyna się datą stałą i umowną. W przeciwieństwie do daty określającej początek astronomicznej zimy, zawsze wypada tego samego dnia. Najczęściej pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Co kilka lat jednak daty te pokrywają się.

Zobacz także: Prognoza pogody aż do kwietnia. Jak długo potrwa zima? Eksperci odpowiadają!

Umowną datą, którą witamy kalendarzową zimę w naszym kraju jest 22 grudzień. W 2021 roku będzie to środa. Natomiast koniec zimy nastąpi w dniu powitania wiosny. Według astronomów będzie to data równonocy wiosennej, czyli 20 marca 2022 roku. Jeśli jednak uwzględnimy daty kalendarzowe – koniec zimy nastąpi 21 marca, czyli w dniu, w którym nadejdzie kalendarzowa wiosna.

Sonda
Czy nie możesz doczekać się śniegu na święta?
Zima zaatakowała w Bydgoszczy! Tak wygląda miasto zasypane śniegiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany