Pierwsze letnie noce dostarczą wam niezapomnianych wrażeń! Kiedy i jak obserwować Czerwcowe Bootydy?

i

Autor: Raman deep / CC0 / pexels.com Pierwsze letnie noce dostarczą wam niezapomnianych wrażeń! Kiedy i jak obserwować Czerwcowe Bootydy?

Warto spojrzeć w niebo!

Pierwsze letnie noce dostarczą wam niezapomnianych wrażeń! Kiedy i jak obserwować Czerwcowe Bootydy?

2023-06-23 12:26

Ciepłe czerwcowe noce sprawiają, że czasem nie chce się wracać do domu i pospacerować pod rozgwieżdżonym niebem. Korzyść może okazać się tym lepsza, że dodatkowych wrażeń dostarczą spadające gwiazdy. Właśnie zbliża się maksimum Czerwcowych Bootydów, które są wyjątkowo widowiskowe, dlatego warto spojrzeć w nocne niebo.

Czym są Czerwcowe Bootydy?

Czerwcowe Bootydy to rój meteorów, który jest pozostałością po komecie 7P/Pons-Winnecke. Pojawiają się na niebie od ponad 100 lat, pod koniec czerwca, stąd ich nazwa. Właśnie zbliża się ich maksimum, a ich ważną cechą jest fakt, że przemieszczają się po niebie wolniej niż inne spadające gwiazdy, co sprawia, że ich przelot jest wyjątkowo spektakularny.

Czerwcowe Bootydy 2023 - kiedy obserwować?

Czerwcowe Bootydy są aktywne od 22 czerwca do 2 lipca. Ich maksimum przypada w pierwszej połowie przyszłego tygodnia, 27-28 czerwca. Wtedy będzie ich na niebie najwięcej, a niektóre mogą być wyjątkowo jasne, więc nie umkną naszej uwadze.

Jak obserwować deszcz spadających gwiazd?

Czerwcowe Bootydy będą najbardziej widoczne na północnej części nieba. Do ich obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Jedynym istotnym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, czyli bezchmurne niebo. Warto więc śledzić na bieżąco prognozy pogody.

Czynnikiem ułatwiającym obserwację jest również jej lokalizacja. Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd.

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne