Kiedy będzie pełnia Koźlego Księżyca?
Miłośnicy zjawisk astronomicznych czekają na to zjawisko z niecierpliwością. Pełnia Księżyca w lipcu 2022, określana m.in. mianem "koźlej", będzie wyjątkowa. Naturalny satelita Ziemi wejdzie w fazę pełni już w najbliższą środę, 13 lipca 2022 r. Punkt kulminacyjny będzie miał miejsce o godz. 21:38. Z lipcową pełnią będzie wiązało się również inne ważne zjawisko, a mianowicie Superksiężyc.
Superksiężyc w lipcu 2022
Pełnia Księżyca w lipcu 2022 będzie wyjątkowa, gdyż satelita znajdzie się blisko Ziemi i będzie zdecydowanie większy niż zazwyczaj. Księżyc znajdzie się w odległości niespełna 364 tysięcy kilometrów od naszej planety. Podczas pełni jego tarcza będzie większa o około 14 procent, a jego światło będzie o około 30 procent jaśniejsze.
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Pełnia Koźlego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?
Nazywa lipcowej pełni Księżyca wywodzi się z kultury Indian, którzy każdemu takiemu zjawisku przypisali oryginalne i niepowtarzalne określenie, związane z daną porą roku. Na przykład w styczniu możemy podziwiać Wilczy Księżyc, w maju był to Kwiatowy Księżyc, a ostatnia, czerwcowa pełnia Księżyca nosiła nazwę "truskawkowej". Koźli Księżyc nawiązuje kozłów, czyli samców saren, których poroże, po wcześniejszym zrzuceniu, zaczyna odrastać w lipcu.
To jednak nie jedyne określenie lipcowej pełni, która nazywana jest również "sienną" lub" "burzową".
Kiedy i jak oglądać pełnię Koźlego Księżyca 2022?
Pełnię Księżyca w lipcu 2022 można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż dla lepszego efektu przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Obserwowanie pełni Księżyca jest zdecydowanie lepsze, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.
Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobaczcie archiwalne zdjęcia sprzed ponad 60 lat! [GALERIA]
Bardzo istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. W obserwacji nie będą raczej przeszkadzać niewielkie obłoki, jednak gęste deszczowe chmury mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.