Pełnia Jesiotrów 2021. Kiedy zobaczymy Księżyc w wyjątkowej odsłonie?

i

Autor: jrperes / CC0 / pixabay.com Pełnia Jesiotrów 2021. Kiedy zobaczymy Księżyc w wyjątkowej odsłonie?

Pełnia Jesiotrów 2021. Kiedy zobaczymy Księżyc w wyjątkowej odsłonie?

2021-08-21 1:00

Przed nami kolejne wyjątkowe zjawisko, które będziemy mogli obserwować na nocnym niebie. Zbliża się Pełnia Księżyca Jesiotrów, podczas której będziemy mogli zobaczyć naturalnego satelitę Ziemi w wyjątkowej odsłonie. Kiedy będzie Pełnia Jesiotrów? Skąd wzięła się ta nazwa i jak oglądać to zjawisko? Wyjaśniamy!

Pełnia Księżyca Jesiotrów - skąd wzięła się nazwa?

Sierpniowa pełnia Księżyca nazywana jest Pełnią Jesiotrów. Określenie to pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy kontynentu zauważyli, że podczas sierpniowej pełni, w wodach występuje więcej, niż zazwyczaj ryb z gatunku jesiotrów. To jednak nie jedyne określenie sierpniowej pełni Księżyca. Inne nazwy to m.in. Pełnia Zbożowa, Pełnia Zielonej Kukurydzy lub Pełnia Czerwona. Związane są one przede wszystkim z okresem żniw.

Pełnia Księżyca Jesiotrów 2021 - kiedy obserwować?

Pełnia Księżyca Jesiotrów w 2021 roku przypada w niedzielę, 22 sierpnia. Księżyc wejdzie w tę fazę o godz. 14:02. Naturalny satelita Ziemi znajdzie się wówczas w odległości niespełna 382 tysięcy kilometrów od naszej planety. Chociaż pełnia nastąpi w dość nietypowej porze, bo wczesnym popołudniem, będzie ją można obserwować tego samego dnia, po zmierzchu.

Rozwiąż QUIZ: Oryginał czy podróbka? Masz aż 50 procent szans na prawidłową odpowiedź!

Jak obserwować pełnię Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż dla lepszego efektu przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Obserwacja będzie jednak dużo lepsza, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem", a niebo jest naturalnie ciemne. Gdzie są takie miejsca? Bardzo przydatna w tym przypadku może się okazać specjalna mapa zanieczyszczenia światłem.

Bardzo istotnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może okazać się dość skomplikowane, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu lub śniegu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Rozwiąż QUIZ: Te miejsca są znane w całej Polsce. Rozpoznasz je na tych zdjęciach?

Sonda
Lubisz obserwować zjawiska astronomiczne?
Wola przetrwania zwyciężyła. Wycięte drzewa w centrum Szczecina nagle odżyły!