Ogromne zniszczenia po przejściu nawałnic! Eksperci zapowiadają kolejne burze

i

Autor: KW PSP RZESOW REPRODUKCJA BEATA OLEJARKA SUPER EXPRESS W nocy z poniedziałku na wtorek, 29 sierpnia, nad wieloma regionami Polski przeszły burze, które lokalnie przybrały formę prawdziwych nawałnic. Dużo zniszczeń spowodowały one m.in. w województwie warmińsko-mazurskim, dla którego IMGW wydało kolejne ostrzeżenia pogodowe, zdj. ilustracyjne

IMGW wydało alerty

Ogromne zniszczenia po przejściu nawałnic! Eksperci zapowiadają kolejne burze

2023-08-29 10:56

W nocy z poniedziałku na wtorek, 29 sierpnia, nad wieloma regionami Polski przeszły burze, które lokalnie przybrały formę prawdziwych nawałnic. Dużo zniszczeń spowodowały one m.in. w województwie warmińsko-mazurskim, dla którego IMGW wydało kolejne ostrzeżenia. We wtorek przechodzącym nad regionem burzom może towarzyszyć nie tylko deszcz, ale i grad.

Burze i nawałnice nad Warmią i Mazurami

Burze i nawałnice przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek, 29 sierpnia, nad województwem warmińsko-mazurskim. Jak informuje PAP, do usuwania powalonych drzew i podtopień nadal wyjeżdżają strażacy z regionu. W Rucianem-Nidzie przewrócone drzewo spadło na jacht, łamiąc maszt, ale obyło się bez osób poszkodowanych. - Cały czas napływają zgłoszenia. Strażacy wyjeżdżają do akcji. Obecnie mamy 80 zdarzeń, najwięcej z powiatu działdowskiego, ale interwencje są w całym województwie - powiedział we wtorek Grzegorz Różański, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Strażacy z Działdowa wypompowują wodę m.in. z kotłowni w szkole, z pokoi socjalnych w szpitalu oraz z garaży i piwnic. Z kolei w powiecie szczycieńskim mundurowi usuwają połamane drzewa.

IMGW wydało ostrzeżenia

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego dostali we wtorek rano alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o intensywnych opadach deszczu i burzach, które mogą w dodatku prowadzić do kolejnych podtopień. IMGW wydało dla regionu ostrzeżenia, pierwszego i drugiego stopnia, przed burzami z gradem i ulewnymi deszczami. Alerty dotyczą powiatów: bartoszyckiego, działdowskiego, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, nowomiejskiego, Olsztyna, powiatu olsztyńskiego, ostródzkiego i szczycieńskiego.

- Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo intensywne opady deszczu do 55 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - ostrzega w alertach IMGW.

Instytut wydał również dla regionu ostrzeżenia meteorologiczne.

Sonda
Boisz się burzy?
Bronią budki z kurczakami jak niepodległości. Tysiące podpisów, urzędnicy bezlitośni