Ocieplenie kontra burze i nocne przymrozki. Dynamiczne zmiany w pogodzie. Sprawdź prognozę długoterminową

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Ocieplenie kontra burze i nocne przymrozki. Dynamiczne zmiany w pogodzie. Sprawdź prognozę długoterminową

Zmiany w pogodzie

Ocieplenie kontra burze i przymrozki. Dynamiczne zmiany. Sprawdź pogodę długoterminową

2022-10-11 13:21

Prognoza długoterminowa dla Polski przygotowuje nas na dynamiczne zmiany w pogodzie, które będą zachodzić jeszcze w październiku 2022 roku. Gdzieniegdzie temperatury osiągną letnie wartości, ale pojawią się również opady deszczu i burze. Nie unikniemy również skrobania szyb samochodów. Szczegóły pogody długoterminowej na najbliższe tygodnie znajdziecie w poniższym materiale.

Pogoda długoterminowa. Taka będzie długa połowa października

Początek października w Polsce jest dość przyjemny pod względem pogodowym. Mówi się o tzw. złotej polskiej jesieni i nie bez powodu - zdecydowanie częściej słońce wygrywa walkę z deszczem. Wygląda na to, że pogoda długoterminowa również da nam powody do optymizmu. Pasjonaci z serwisu fanipogody.pl, analizujący europejskie i amerykańskie modele pogodowe zwracają uwagę na fakt, iż w październiku nie doczekamy się opadów śniegu, a przynajmniej nie na obszarach nizinnych. W Tatrach czy Sudetach klimat może się jak najbardziej zabielić.

- Nie można wykluczyć jednak okresami sprzyjających warunków do przymrozków w warunkach radiacyjnych nocy w obszarach dużych rozpogodzeń i przejaśnień i słabego wiatru - podają autorzy serwisu fanipogody.pl.

Termometry wskażą nawet 22 stopnie. Optymistyczna prognoza długoterminowa

Od 13 października będziemy notować stopniowe ocieplenie. Jak już sygnalizowaliśmy na portalu pogoda.se.pl, termometry mogą wskazać nawet 22 stopnie. Takie wartości odczytamy z termometrów podczas najbliższego weekendu, a najcieplej powinno być na Dolnym Śląsku i w okolicach. Nie grożą nam upały, ale ekspercie wspominają o tzw. babim lecie.

W drugiej dekadzie października nie powinniśmy odczuć silnych wichur, choć prognozy mogą ulec zmianie. - Może czasem dojść do zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy wyżami a niżami, co przyczynić może się do wzmożonego przepływu mas powietrza. Najsilniej w drugiej dekadzie października powieje wzdłuż gmin nadmorskich oraz w rejonach górskich i podgórskich - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Meteorolodzy zwracają uwagę na opady deszczu, których do połowy października nie powinno być dużo. W drugiej dekadzie tego miesiąca mogą się pojawić burze, choć będą nieliczne i rozproszone. Prognozy będziemy codziennie monitorować w naszym serwisie.

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.