Ekstremalne prognozy. Fale upałów zgotują nam pogodowe piekło. 50 stopni dla Europy to jeszcze nie wszystko

i

Autor: Shutterstock Ekstremalne prognozy. Fale upałów zgotują nam pogodowe piekło. 50 stopni dla Europy to jeszcze nie wszystko

Wyniki badań niepokoją

Ekstremalne prognozy. Fale upałów zgotują nam pogodowe piekło. 50 stopni dla Europy to jeszcze nie wszystko

2022-10-11 9:51

50 stopni Celsjusza w Europie? To bynajmniej nie scenariusz filmu science-fiction, ale złowieszcze prognozy, oparte na badaniach cenionych naukowców. Jakie są limity piekielnych temperatur? Wygląda na to, że trzeba się przygotować na bardzo niebezpieczne zjawiska.

Ekstremalna prognoza pogody. Piekielne upały zaatakują Europę?

Ponad 12 tysięcy nadmiarowych zgonów - to efekt upalnego lata w Europie. Jak podaje portal CORDIS, zajmujący się efektami badań wspieranych przez Unię Europejską, częstotliwość niepożądanych zjawisk meteo bynajmniej nie osłabnie. Przeciwnie, będzie się nasilać. Prognoza przedstawiona przez badacza Markusa Donata z instytutu ICREA i Centrum Superkomputerowego w Barcelonie zakłada, że fale upałów będą atakować w miejscach, które przez lata nie były do tego przyzwyczajone. - Nasilają się także jednoczesne fale upałów, co utrudnia skoordynowane działania na poziomie międzynarodowym - przekazuje Donat.

Nawet 50 stopni w Europie? Złowieszcza prognoza

Portal CORDIS podaje, że badania Donata wskazują, że nasilenie i częstotliwość fal upałów będą dalej rosły co każdą jedną dziesiątą stopnia globalnego ocieplenia. Co to oznacza w praktyce? Rzecz jasna nic dobrego.

- W regionie Morza Śródziemnego upały wzrosną o około 1,5°C na każdy stopień globalnego ocieplenia. Jeśli globalna temperatura wzrośnie o 2 °C, według szacunków śródziemnomorskie upały wzrosną o 3°C lub 6°C, jeśli globalne ocieplenie osiągnie poziom 4 stopnie Celsjusza. Innymi słowy w Europie Południowej w nadchodzących dekadach mogą wystąpić temperatury przekraczające 50 stopni - wyjaśnia Donat.

Czy jest jakiś punkt, którego mordercze upały nie przebiją? Według Donata nie istnieje i przy postępującym globalnym wzroście temperatur, upały będą jeszcze groźniejsze. Oczywiście te prognozy nie dotyczą najbliższych tygodni ani miesięcy, ale warto mieć je na uwadze. W naszym serwisie będziemy regularnie analizować doniesienia i ostrzeżenia meteorologów, dotyczące Polski i Europy. W nawiązaniu do tematu proponujemy rozwiązanie quizu, dotyczącego ekstremalnych rekordów pogodowych, odnotowanych w naszym kraju. Zamieszczamy go pod tekstem.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.