Niszczycielskie wichury zmierzają do Polski. To będzie pogodowy armagedon. Padła data

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Niszczycielskie wichury zmierzają do Polski. To będzie pogodowy armagedon. Padła data

To nie wygląda dobrze

Niszczycielskie wichury zmierzają do Polski. To będzie pogodowy armagedon. Padła data

2023-10-25 15:05

Prognoza pogody na przełom października i listopada dla Polski nie wygląda optymistycznie. Eksperci od meteorologii zwracają uwagę na silne wichury, które niebawem nawiedzą Europę. W naszym kraju możemy być świadkami utrudnień komunikacyjnych, wywołanych przez pogodę. Kiedy będzie najgorzej? Wyjaśniamy poniżej.

Wichury powyżej 110 km/h w Polsce. Niepokojąca prognoza pogody

Całkiem niedawno przekazywaliśmy w naszym serwisie optymistyczną prognozę pogody na Wszystkich Świętych (1 listopada). Opadów deszczu nie powinno być dużo. Początek listopada przyniesie jednak inny problem. Michał Kołodziejczyk z serwisu fanipogody.pl przeanalizował mapy, dotyczące silnego wiatru. Naszą uwagę zwraca przede wszystkim dzień 3 listopada, kiedy to na Wyspach Brytyjskich mogą zaatakować wichury na poziomie 140-150 km/h. Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że takie warunki mogą przynieść ze sobą utrudnienia komunikacyjne. Synoptycy z Europy będą bili na alarm. A jak wyglądają prognozy dla Polski?

Pod koniec października wiatr nie powinien solidnie namieszać, ale już 1 listopada gdzieniegdzie przekroczy 80 km/h. Mówimy tutaj o terenach nizinnych. Zdecydowanie gorzej powinno być 5 listopada. Aktywne niże będą miały ogromny wpływ na pogodę. - Jeśli wyliczenia amerykańskiego modelu GFS sprawdziły by się, to mielibyśmy na nizinach w Polsce do czynienia z wiatrem o sile przekraczającej 110 km/h - informuje Michał Kołodziejczyk z serwisu fanipogody.pl. Wiatr może zrywać dachy, łamać drzewa i powodować wypadki. 

Te prognozy mogą jeszcze ulec zmianie. Codziennie będziemy analizować ostrzeżenia IMGW i prognozy synoptyczne dla wszystkich województw. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będziemy świadkami komunikacyjnego paraliżu.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?