Koniec świata! Sahara zamarzła. Pustynię pokrył śnieg. ZDJĘCIA

i

Autor: Shutterstock

Niesamowite pogodowe zjawisko na pustyni. Obserwatorzy mają przeróżne teorie

2022-01-21 21:25

Śnieg na Saharze! Jeszcze kilka lat temu fenomen, dziś widok coraz częstszy. Internet obiegają zdjęcia białych piasków "Bramy do Pustyni" w saharyjskim mieście Ain Sefra w Algierii. Jak to możliwe? Teorii jest wiele, ale jak dotąd, żadna niepotwierdzona.

Śnieg na Saharze. To piąty raz w trakcie 42 lat

Na Saharze w północno-zachodniej Algierii spadł śnieg... znowu! To piąty taki przypadek w przeciągu ostatnich 42 lat. Jak to możliwe, że najbardziej znana pustynia świata pokryła się białym puchem? Teorii jest wiele, ale - jak dotąd - żadna nie została potwierdzona.

Śnieg spadł w saharyjskim mieście Ain Sefra w Algierii po raz piąty w ciągu 42 lat, temperatura spadła.Ain Sefra, znana jako Brama do Pustyni, znajduje się na wysokości 3000 stóp nad poziomem morza i jest otoczona górami Atlas - napisał na Twittterze jeden z dziennikarzy.

Aïn Séfra w Algierii jest jednym z najzimniejszych zakątków Sahary. Ale śnieg nie jest tam powszechnym zjawiskiem - do niedawna pomarańczowe wydmy pokrywały się białym puchem raz na kilkadziesiąt lat, ale od 5 lat tendencja znacznie się zmienia. Od 2017 r. śnieg na Saharze pojawia się niemal co roku i szokuje lokalnych mieszkańców i resztę świata. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że saharyjski śnieg potwierdzano już lata temu - największa śnieżyca przeszła tam w 1979 roku i pozostawiła po sobie przeszło metr warstwy białego puchu. - Coś, co jeszcze przed 2017 rokiem było anomalią, teraz jest już uważane za normę - pisze portal TwojaPogoda.pl. W tej sprawie wypowiedziała się też rzeczniczka Met Office, serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii w rozmowie z dziennikiem "The Independent": stwierdziła, że to "zjawisko niezwykle, ale nie niespotykane".

Zobacz też: Spadnie nawet 90 cm śniegu! Czy ziści się czarny scenariusz dla Polski? Najnowsza prognoza pogody

Sonda
Czy odczuwasz skutki zmian klimatycznych?

Trudno nie docenić i łatwo przecenić rolę klimatu. Czy saharyjski śnieg spowodował klimatyczny kryzys? Portal RMF24.pl przekazuje słowa Romaa Vilfanda, szefa rosyjskiej Federalnej Służby ds. Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska, który w rozmowie z tamtejszą agencją prasową powiedział, że "kryzys klimatyczny może odgrywać dużą rolę w pojawianiu się białego puchu na tej pustyni". Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stoi na stanowisku, że biały puch na saharyjskich wydmach jest efektem globalnego ocieplenia. 

Przypomnijmy, że Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi. Ma ponad 9 mln km2. Oprócz Algierii znajduje się też na terytoriach Maroka, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu oraz Sudanu. 

Nasi Partnerzy polecają