Ogromna planetoida przeleci w pobliżu Ziemi! NASA podało dokładną datę i godzinę

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Ogromna planetoida przeleci w pobliżu Ziemi! NASA podało dokładną datę i godzinę

Oglądaj na żywo!

NASA zmienia trajektorię planetoidy! Uratują Ziemię przed zderzeniem?! Historyczna misja

2022-09-26 15:12

NASA po raz pierwszy w historii zmienia trajektorię planetoidy. Scenariusz "Armagedonu"? Nie, to misja Double Asteroid Redirection Test (DART). Dzisiejszej nocy, z poniedziałku na wtorek (26-27.09.22), sonda kosmiczna uderzy w Dimorphosa, księżyc planetoidy Didymos, zmieniając jego kurs. To próba - przekonamy się, czy rzeczywiście możemy w ten sposób radzić sobie z przyszłymi zagrożeniami z przestrzeni kosmicznej. Śledź misję Double Asteroid Redirection na żywo - transmisja online ze statku kosmicznego DRACO.

NASA strąca planetoidę! Sonda DART dziś w nocy uderzy w asteroidę [oglądaj na żywo]

Historyczna misja NASA. Już dziś na żywo zobaczymy strącenie planetoidy! Realna misja DART zaczęła się 24 listopada 2021 r., wtedy rakieta Falcon 9 wyniosła w kosmos sondę (wielkości małego samochodu), która po raz pierwszy w historii da nam odpowiedź na pytanie, czy możemy zmieniać kurs planetoid pędzących w stronę Ziemi.

Założenie jest proste; sonda NASA uderzy w układ podwójnych asteroid – Didymos (780 metrów średnicy ) i jego księżyc, Dimorphos (ok. 160 metrów) - z prędkością ok. 24100 km/h (6,6 km/sek.) i zmieni jego orbitę. Wtedy zespół badawczy DART porówna efekty z symulacjami komputerowymi i oceni skuteczność, wskazując czy zmiana trajektorii lotu odpowiada wcześniejszym przewidywaniom.

Pozwoli to ocenić skuteczność tego podejścia do łagodzenia skutków uderzeń i ocenić, jak najlepiej zastosować je w przyszłych scenariuszach obrony planetarnej, a także jak dokładne są symulacje komputerowe i jak dobrze odzwierciedlają zachowanie prawdziwej asteroidy - czytamy w oficjalnym komunikacie NASA dla mediów.

Zobacz też: Ekspert o mrocznej wizji pogody w Polsce. Znikną uprawy ziemniaków! Czekają nas ekstremalne anomalie

Schemat przedstawiający oryginalną i przewidywaną po uderzeniu orbitę planetoidy prezentujemy poniżej. 

Sonda DART. Historyczna misja NASA. Tak uratujemy planetę?!

i

Autor: NASA Press Kit Sonda DART. Historyczna misja NASA. Tak uratujemy planetę?! Link: Historyczna misja NASA. DART jako pierwszy zmieni orbitę planetoidy

DART. Historyczna misja. Oglądaj na żywo [transmisja online]

NASA misję DART relacjonuje na żywo. Planowane uderzenie sondy w planetoidę nastąpi 27 września o godz. 1:14 polskiego czasu. Poniżej zobaczysz transmisję w czasie rzeczywistym wprost ze statku kosmicznego DART. Jest możliwa dzięki kamerze DRACO, zamontowanej wewnątrz. Agencja kosmiczna precyzuje też, co dokładnie zobaczymy w momencie zderzenia.

Na kilka godzin przed uderzeniem ekran będzie wyglądał głównie na czarny, z pojedynczym punktem świetlnym. Tym punktem jest podwójny system asteroid Didymos, który składa się z większej asteroidy - Didymos - i mniejszej, która krąży wokół niej - Dimorphos. O 23.14 czasu UTC (+ 2 godziny dają czas polski - red.) nastąpi uderzenie asteroidy Dimorphos, punkt świetlny powiększy się i obie asteroidy będą widoczne.

NASA uderzy w planetoidę. Co i kiedy zagraża Ziemi?

Warto dodać, że - jak zapewnia samo NASA - asteroida Didymos nie zagraża Ziemi. Nie jest ani nie była na kursie kolizyjnym z naszą planetą, a lata temu została wybrana, m.in. właśnie z tego powodu, jako cel szkoleniowy. Cel, który ostatecznie rozwieje nasze kosmiczne marzenia o wpływaniu na orbitę ciał niebieskich, które w przyszłości, dalekiej lub bliższej, znajdą się na kursie kolizyjnym z Ziemią. A tych jest całkiem sporo; mowa o tzw. near Earth object, czyli obiektach, których peryhelium - punkt orbity najbliższy Słońcu – wynosi mniej niż 1,3 jednostki astronomicznej (to odległość pomiędzy Ziemią a Słońcem, wynosi 150 milionów kilometrów). W samym Układzie Słonecznym komet i asteroid są miliardy, z tego - przynajmniej na dziś - wiemy że 29 801 to obiekty NEO.

Sonda
Czy chciałbyś spotkać UFO?