Ogromna planetoida przeleci w pobliżu Ziemi! NASA podało dokładną datę i godzinę

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Ogromna planetoida przeleci w pobliżu Ziemi! NASA podało dokładną datę i godzinę

Oglądaj na żywo!

NASA zmienia trajektorię planetoidy! Uratują Ziemię przed zderzeniem?! Historyczna misja

2022-09-26 15:12

NASA po raz pierwszy w historii zmienia trajektorię planetoidy. Scenariusz "Armagedonu"? Nie, to misja Double Asteroid Redirection Test (DART). Dzisiejszej nocy, z poniedziałku na wtorek (26-27.09.22), sonda kosmiczna uderzy w Dimorphosa, księżyc planetoidy Didymos, zmieniając jego kurs. To próba - przekonamy się, czy rzeczywiście możemy w ten sposób radzić sobie z przyszłymi zagrożeniami z przestrzeni kosmicznej. Śledź misję Double Asteroid Redirection na żywo - transmisja online ze statku kosmicznego DRACO.

NASA strąca planetoidę! Sonda DART dziś w nocy uderzy w asteroidę [oglądaj na żywo]

Historyczna misja NASA. Już dziś na żywo zobaczymy strącenie planetoidy! Realna misja DART zaczęła się 24 listopada 2021 r., wtedy rakieta Falcon 9 wyniosła w kosmos sondę (wielkości małego samochodu), która po raz pierwszy w historii da nam odpowiedź na pytanie, czy możemy zmieniać kurs planetoid pędzących w stronę Ziemi.

Założenie jest proste; sonda NASA uderzy w układ podwójnych asteroid – Didymos (780 metrów średnicy ) i jego księżyc, Dimorphos (ok. 160 metrów) - z prędkością ok. 24100 km/h (6,6 km/sek.) i zmieni jego orbitę. Wtedy zespół badawczy DART porówna efekty z symulacjami komputerowymi i oceni skuteczność, wskazując czy zmiana trajektorii lotu odpowiada wcześniejszym przewidywaniom.

Pozwoli to ocenić skuteczność tego podejścia do łagodzenia skutków uderzeń i ocenić, jak najlepiej zastosować je w przyszłych scenariuszach obrony planetarnej, a także jak dokładne są symulacje komputerowe i jak dobrze odzwierciedlają zachowanie prawdziwej asteroidy - czytamy w oficjalnym komunikacie NASA dla mediów.

Zobacz też: Ekspert o mrocznej wizji pogody w Polsce. Znikną uprawy ziemniaków! Czekają nas ekstremalne anomalie

Schemat przedstawiający oryginalną i przewidywaną po uderzeniu orbitę planetoidy prezentujemy poniżej. 

Sonda DART. Historyczna misja NASA. Tak uratujemy planetę?!

i

Autor: NASA Press Kit Sonda DART. Historyczna misja NASA. Tak uratujemy planetę?! Link: Historyczna misja NASA. DART jako pierwszy zmieni orbitę planetoidy

DART. Historyczna misja. Oglądaj na żywo [transmisja online]

NASA misję DART relacjonuje na żywo. Planowane uderzenie sondy w planetoidę nastąpi 27 września o godz. 1:14 polskiego czasu. Poniżej zobaczysz transmisję w czasie rzeczywistym wprost ze statku kosmicznego DART. Jest możliwa dzięki kamerze DRACO, zamontowanej wewnątrz. Agencja kosmiczna precyzuje też, co dokładnie zobaczymy w momencie zderzenia.

Na kilka godzin przed uderzeniem ekran będzie wyglądał głównie na czarny, z pojedynczym punktem świetlnym. Tym punktem jest podwójny system asteroid Didymos, który składa się z większej asteroidy - Didymos - i mniejszej, która krąży wokół niej - Dimorphos. O 23.14 czasu UTC (+ 2 godziny dają czas polski - red.) nastąpi uderzenie asteroidy Dimorphos, punkt świetlny powiększy się i obie asteroidy będą widoczne.

NASA uderzy w planetoidę. Co i kiedy zagraża Ziemi?

Warto dodać, że - jak zapewnia samo NASA - asteroida Didymos nie zagraża Ziemi. Nie jest ani nie była na kursie kolizyjnym z naszą planetą, a lata temu została wybrana, m.in. właśnie z tego powodu, jako cel szkoleniowy. Cel, który ostatecznie rozwieje nasze kosmiczne marzenia o wpływaniu na orbitę ciał niebieskich, które w przyszłości, dalekiej lub bliższej, znajdą się na kursie kolizyjnym z Ziemią. A tych jest całkiem sporo; mowa o tzw. near Earth object, czyli obiektach, których peryhelium - punkt orbity najbliższy Słońcu – wynosi mniej niż 1,3 jednostki astronomicznej (to odległość pomiędzy Ziemią a Słońcem, wynosi 150 milionów kilometrów). W samym Układzie Słonecznym komet i asteroid są miliardy, z tego - przynajmniej na dziś - wiemy że 29 801 to obiekty NEO.

Sonda
Czy chciałbyś spotkać UFO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają