Mgły, wichury do 90 km/h, ale również sporo słońca! Szalony początek tygodnia [Prognoza IMGW na 10.10.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Mgły, wichury do 90 km/h, ale również sporo słońca! Szalony początek tygodnia [Prognoza IMGW na 10.10.2022]

Zmienna pogoda

Mgły, wichury do 90 km/h, ale również sporo słońca! Pogoda szykuje niespodzianki [Prognoza IMGW na 10.10.2022]

2022-10-10 6:50

Pogoda na poniedziałek (10 października 2022 r.) dla Polski, przekazana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwiastuje zmienny początek tygodnia. Słońce pokaże swoją aktywność, ale gdzieniegdzie zaatakuje porywisty wiatr, a o poranku wystąpią nieprzyjemne mgły. Szczegóły prognozy pogody IMGW analizujemy poniżej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) informuje, że Europa środkowa, południowa oraz częściowo zachodnia jest w zasięgu wyżu znad południowej Polski. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajduje się w obszarze wyżu, w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1012 hPa i będzie rosło. Co jeszcze przyniesie nam pogoda u progu nowego tygodnia? Nie wszystkim najnowsze prognozy synoptyków Instytutu przypadną do gustu.

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 10 października?

Eksperci przewidują, że w poniedziałek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a co za tym idzie - słońce często będzie przejmować inicjatywę na niebie. Rano miejscami pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 m, więc kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego powinni się mieć na baczności.

- Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr bardzo silny stopniowo słabnący do dość silnego, od 60 km/h do 35 km/h, w porywach przed południem do 90 km/h, później do 70 km/h - przestrzegają synoptycy IMGW.

Jaka będzie temperatura 10.10.2022 r.?

W poniedziałek temperatury nie będą nam specjalnie dawać w kość. Wręcz przeciwnie, w niektórych rejonach termometry pokażą wartości typowe dla końcówki lata.

- Temperatura maksymalna przeważnie od 14 stopni Celsjusza, do 18 st. C, cieplej na Dolnym Śląsku 19 st. C, 20 stopni - przekazują synoptycy IMGW. Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą odstawić cieplejsze kurtki.

Pogoda na dziś. Noc z poniedziałku na wtorek 10/11.10.2022

IMGW podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, tylko na południowym wschodzie utrzyma się małe. Miejscami pojawiają się opady deszczu. Na wschodzie gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna na wschodzie od 2°C do 6°C, i tu na Podlasiu spadek temperatury przy gruncie do 0°C; na pozostałym obszarze temperatura minimalna od 7°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, w rejonie Zatoki Gdańskiej dość silny, porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. W rejonie Zatoki Gdańskiej porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 70 km/h.

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
Wichura narobiła bałaganu na bydgoskich cmentarzach
Nasi Partnerzy polecają