Meteopatia: Objawy, przyczyny, leczenie [PORADNIK METEOPATY]

i

Autor: pexels.com Meteopatia: Objawy, przyczyny, leczenie [PORADNIK METEOPATY]

Meteopatia: Objawy, przyczyny, leczenie [PORADNIK METEOPATY]

2021-08-19 13:29

Meteopatia - co to jest? Jak się okazuje, meteopatia nie jest chorobą, ale specyficznym zespołem objawów, które występują u osób wrażliwych na zmiany pogody oraz przesilenia towarzyszące zmianom pór roku. Jakie są objawy meteopatii i czy może je wyleczyć? Sprawdź, czy za twoim złym samopoczuciem stoi meteopatia!

Co to jest meteopatia?

Na początku warto zaznaczyć, że meteopatia nie jest chorobą. Jak wyjaśniają specjaliści, meteopatia, to stan nadwrażliwości organizmu wywołany przez nagłe, skrajne warunki atmosferyczne, objawiający się pogorszeniem kondycji fizycznej i psychicznej. Istnieją leki dla meteopatów, które mają na celu łagodzenie tymczasowych dolegliwości fizycznych i poprawę ich nastroju. Jak sobie radzić z meteopatią? Oprócz zmiany stylu życia, należy też zadbać o odpowiednią dietę bogatą w magnez, witaminy z grupy B, witaminę D czy lecytynę.

Zobacz: Pogoda dla grzybiarzy. W sierpniu szykuje się wysyp grzybów! Kiedy będzie padać? [Mapa grzybów 2021]

Jakie są przyczyny meteopatii?

Meteopatia jest powszechnym zjawiskiem wśród kobiet i osób starszych, szczególnie tych obciążonych przewlekłymi jednostkami chorobowymi na tle kardiologicznym i reumatycznym. Niestety coraz więcej osób może cierpieć na meteopatię ze względu na zmianę stylu życia. Stres, brak ruchu, światła słonecznego sprzyjają meteopatii. Nie wszyscy dobrze tolerują takie zmiany. Jest wiele badań, które potwierdzają związek pomiędzy zmianami pogody a np. zaostrzeniem bólów reumatycznych, głowy, zębów czy dolnego odcinka kręgosłupa. Wiele dolegliwości może przybierać na sile jesienią, zwłaszcza schorzeń neurologicznych. Wynika to z gwałtownej zmiany pogody m.in. spadku temperatury, wahań ciśnienia atmosferycznego, deszczowej, pochmurnej aury.

Meteopatia – najpopularniejsze objawy

Ból głowy, mięśni, bóle reumatyczne, problemy z koncentracją, senność czy wahania nastroju nie muszą oznaczać zbliżającej się grypy. Są to bowiem typowe objawy meteopatii, która nie jest chorobą, a zespołem objawów, które występują u osób wrażliwych na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Inne objawy meteopatii to także:

  • przygnębienie,
  • apatia,
  • drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • brak energii,
  • ospałość lub bezsenność.

Warto mieć na uwadze, że objawy meteopatii przypominają objawy depresji.

Sonda
Czy odczuwasz objawy meteopatii?
Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy
Nasi Partnerzy polecają