Jesień w Polsce jednak bez babiego lata?! Prognoza eksperta mówi wszystko. Będziemy trząść się z zimna?

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Jesień w Polsce jednak bez babiego lata?! Prognoza eksperta mówi wszystko. Będziemy trząść się z zimna?

Polskę opanuje chłód

Jesień w Polsce jednak bez babiego lata?! Prognoza eksperta mówi wszystko. Będziemy trząść się z zimna?

2022-09-24 5:00

Jakiś czas temu informowaliśmy was w naszym serwisie o możliwych zwyżkach temperatur. Babie lato miało gwarantować wartości wyraźnie powyżej 20 stopni Celsjusza. Tymczasem najnowsza prognoza pogody, przekazana przez eksperta IMGW Radosława Droździoła jest o wiele mniej optymistyczna. Czy jesień 2022 w Polsce przeżyjemy bez babiego lata?

Prognoza pogody na jesień 2022 ma dla nas niespodzianki. Wielu Polaków wyczekiwało babiego lata, które pozwoliłoby na złapanie prawdopodobnie ostatniego powiewu ich ukochanej pory roku. Tymczasem najnowsze prognozy sprowadzają optymistów na ziemię. - Według prognoz numerycznych w ciągu nadchodzących dwóch tygodni nie widać jakiegoś większego ocieplenia, nie widać również babiego lata - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Synoptyk wyjaśnił, że babie lato pojawia się, kiedy zanikają kontrasty termiczne kontynentu oraz oceanu i następuje względny "spokój" cyrkulacyjny. W Polsce występuje ono najczęściej w okresie 8-17 października. W tym roku najpewniej jednak nie zobaczymy babiego lata.

Czytaj też: Pogoda na Wszystkich Świętych 2022. Będzie padał śnieg? Eksperci nie mają dobrych wieści

- Na razie prognozy dwutygodniowe mówią, że trochę cieplej ma być w niedzielę, poniedziałek i wtorek. Temperatura sięgnie 20 st. C, a lokalnie nawet przekroczy tę wartość. Po tych trochę cieplejszych dniach, zmów będzie chłodniej. Najwyższe temperatury to 17-18 stopni. Natomiast pierwsze dni października z jeszcze niższymi temperaturami, czyli w okolicach 16-15 stopni - powiedział PAP ekspert IMGW.

Prognoza na jesień 2022. Jakie będą najbliższe tygodnie?

- Mówimy o polskiej złotej jesieni, a tak naprawdę standardem jest to, że jest ona szara, dni słonecznych jest mniej niż pochmurnych - podkreśla ekspert IMGW.

Przed nami za to inne piękne zjawiska atmosferyczne związane z jesienią, czyli mgły. Najbardziej zamglonymi miastami (według danych z lat 1981-2010) są Chojnice - 61 dni zamglonych, następnie Zielona Góra - 59 dni z mgłami. W Kielcach 51 dni, a najmniej w Tarnowie - 12 i na Helu - 18

- Nasze prognozy długoterminowe na pozostałe dni października wskazują, że temperatury pozostaną w normie wieloletniej. Średnia miesięczna temperatura powietrza dla tego miesiąca wynosi 8,7 st. C, dla listopada - plus 3,8 st. C., a dla grudnia - minus 0,1" - mówi Droździoł.

Jest też dobra wiadomość w kontekście spodziewanych ewentualnych ograniczeń w dostawie energii i ciepła. Grudzień będzie powyżej normy, czyli cieplejszy niż wskazuje na to średnia z ostatnich 30 lat.

Pierwsze opady śniegu w górach mamy już za sobą. Na Kasprowym Wierchu w czwartek było 40 cm śniegu. Maksymalna zanotowana grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu we wrześniu wynosi 89 cm.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.