Jedyny taki dzień w roku! Prawie każdy człowiek na Ziemi może się z tego cieszyć

i

Autor: qimono/cc0/Pixabay.com 8 lipca to jedyny taki dzień w roku, gdy promienie słońca o tej samej porze docierają do 99 procent ludzi na Ziemi

Dziś jedyny TAKI dzień w roku! Prawie każdy człowiek na Ziemi może się z tego cieszyć

2022-07-08 17:31

8 lipca to jedyny taki dzień w roku, gdy promienie słońca o tej samej porze docierają do 99 procent ludzi na Ziemi. Wydaje się to nieprawdopodobne, zwłaszcza biorąc pod uwagę odległości dzielące poszczególne półkule, ale tę prawidłowość udowodnił dziennikarz serwisu Time and Date, Konstantin Bikos. O której dokładnie słońce świeci na tak dużą grupę ludzi?

Jedyny taki dzień w roku! Prawie każdy człowiek na Ziemi może się cieszyć ze słońca

8 lipca to wyjątkowa data dla mieszkańców Ziemi. Jak informuje Easrthsky.org, dokładnie o godz. 11.15 czasu UTC, czyli Uniwersalnego Czasu Koordynowanego, 99 procent mieszkańców Ziemi znajduje się w zasięgu promieni słońca. W tym okresie tylu mieszkańców globu znajduje się między światem a zmierzchem, z czego 83 procent populacji, jak podaje spidersweb.pl, znajduje się w pełnym świetle dziennym, 7 procent - w zmierzchu cywilnym, 6 procent - w zmierzchu żeglarskim, a 3 procent - w zmierzchu astronomicznym. Tylko 1 procent mieszkańców Ziemi znajdował się w tym czasie, 11.15 UCT to 13.15 czasu polskiego, w nocy. W rzeczonej porze słońce dociera do mieszkańców: Afryki, obu Ameryk, Europy i prawie całej Azję, wyłączając wschodnią część Indonezji - noc panuje wtedy z kolei w Australii. Autorem powyższej teorii jest użytkownik serwisu Reddit, GiddySwine, a swoimi badaniami te ustalenia potwierdził Konstantin Bikos, dziennikarz serwisu Time and Date.

Czytaj też: Mieszkańcy zamarli, gdy niebo nad ich głowami zrobiło się zielone! "To skutek eksperymentów"

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Sonda
Jaka pogoda jest najlepsza?
Astrolog mówił, co spotka Kaczyńskiego! "Dewastujący czas..." [Gwiazdozbiór Jaruzelskiej]
Nasi Partnerzy polecają