Jaka będzie tegoroczna zima? Znamy długoterminową prognozę IMGW

i

Autor: pixabay.com

Prognoza pogody na zimę

Jaka będzie tegoroczna zima? Święta po wodzie czy po lodzie? Znamy długoterminową prognozę IMGW

2022-10-10 22:38

Zima 2022/2023 będzie cieplejsza niż zwykle - wynika z długoterminowej prognozy synoptyków IMGW. Będzie też dużo opadów, choć śnieg nie utrzyma się za długo na nizinach. „Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu” - zapowiada rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminowe prognozy pogody na zimę 2022/2023. Jakiej pogody możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach? Według przewidywań meteorologów grudniowe temperatury nie powinno odbiegać za bardzo od średniej z ostatnich 30 lat.

Boże Narodzenie po wodzie czy po lodzie?

- Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do –14 st. C. - ostrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W grudniu możemy spodziewać się też dużej ilości opadów. W centralnej oraz zachodniej i południowo-zachodniej części kraju będzie ich więcej niż w latach ubiegłych. Śnieg spadnie nie tylko w górach, ale także w centrum kraju oraz na południu i wschodzie Polski. Prawdopodobnie nie poleży jednak zbyt długo i szybko stopnieje. Czy spadnie również w Boże Narodzenie?

- Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie określić – mówi Grzegorz Walijewski.

Wyjątkowo ciepła zima

Cieplejszy niż w latach ubiegłych będzie natomiast styczeń. Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że średnie temperatury mogą być wyższe nawet o 2 st. od 30-letniej normy. Podobnie jak w grudniu śnieg spadnie także na nizinach, ale szybko się roztopi.

Wyjątkowo ciepły ma być także luty. Na południu i wschodzie Polski temperatury mają być wyższe niż średnia z minionych trzech dekad. Również opadów ma być więcej niż w ostatnich latach. Mocno popada począwszy od woj. zachodniopomorskiego, poprzez kujawsko-pomorskie, po Podlasie. Choć możemy spodziewać się śniegu również na nizinach, to na długo zalegającą pokrywę śnieżną nie mamy co liczyć.

- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu - podsumowuje Walijewski.

Sonda
Czy czekasz na prawdziwą, białą zimę?
Złota polska jesień we Wrocławiu. Niezwykłe widoki.
Nasi Partnerzy polecają