Gwałtowna burza z piorunami

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Gwałtowna burza zabiła 18 osób, wyrwała 15 mln drzew. Meteorolodzy jej nie przewidzieli

Jak to możliwe?!

Gwałtowna burza zabiła 18 osób, wyrwała 15 mln drzew. Meteorolodzy jej nie przewidzieli

2022-10-15 5:00

Prognoza pogody to temat wielu dyskusji. Niektórzy wierzą meteorologom, inni kompletnie nie interesują się ich doniesieniami. Wydarzenia, które nawiedziły południową Anglię zszokowały jednak wszystkich bez wyjątku. Zginęły 18 osób, wichura wyrwała 15 milionów drzew. Jak to się stało, że nawet dzień wcześniej w prognozach nie zauważono nadciągającego kataklizmu? Ceniony ekspert ds. klimatu wskazał przyczyny i mówi m.in. o teorii chaosu.

Burze i wichury zabiły 18 osób. Dramat rozegrał się w Anglii

Nierzadko bywa tak, że denerwujemy się prognozami pogody. Narzekamy, że są niekorzystne lub też twierdzimy, że się nie sprawdzają. Choć meteorolodzy korzystają z postępu technologicznego, to nadal zdarzają im się błędy. Szokujące wydarzenia miały miejsce w październiku 1987 roku w południowej Anglii. Gwałtowne burze i wichury przekraczające prędkość 100 km/h zabiły 18 osób, a wyrwanych zostało ok. 15 milionów drzew. Mieszkańcy zastanawiali się, dlaczego synoptycy nie ostrzegli ich przed niebezpieczeństwem. - W tamtym czasie chyba trochę za bardzo ufano pojedynczym prognozom pogody - powiedział Ted Shepherd, szef Instytutu Grantham zajmującego się naukami o klimacie na brytyjskim Uniwersytecie w Reading, cytowany przez portal CORDIS, opisujący wyniki badań, wspieranych przez Unię Europejską.

Prognoza pogody dokładniejsza dzięki postępowi

Obecnie specjaliści od pogody mają do dyspozycji o wiele więcej specjalistycznych modeli, łatwiejsza jest również wymiana informacji. Według Shepherda kluczowe jest jednak podejście do tematu, stosowanie konkretnego nazewnictwa sprawia, że odbiorcy traktują zapowiedzi burzowe o wiele poważniej.

Pozostaje pytanie, z jakim wyprzedzeniem specjaliści mogą oszacować zbliżające się zagrożenie pogodowe? - Specjalista teorii chaosu Edward Lorenz napisał w 1969 roku słynną pracę, w której określił dla prognoz pogody teoretyczną górną granicę wynoszącą 2 tygodnie. Moim zdaniem szacunki te dość dobrze się sprawdzają - podkreśla Ted Shephered.

Zdaniem naukowca przewidywanie pogody z miesięcznym i kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wiąże się z ogromnym ryzykiem i takie prognozy mogą ulec konkretnym zmianom. Nie należy zatem traktować ich jak wyrok, tylko jedynie jako ewentualność. 

W naszym serwisie codziennie analizujemy prognozy, przygotowane przez rzetelne źródło informacji pogodowych - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem ostrzec kierowców, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Pod tekstem zamieszczamy ciekawy quiz dotyczący ekstremalnych rekordów pogodowych w Polsce. Miejmy nadzieję, że zdarzenie z Anglii, opisywane na początku materiału nie nawiedzi Polski.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Gwałtowna burza nad Olsztynem
Nasi Partnerzy polecają