Ekstremalnie gorący sierpień! Liczby nie pozostawiają wątpliwości

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Ekstremalnie gorący sierpień! Liczby nie pozostawiają wątpliwości

Upały w Polsce

Ekstremalnie gorący sierpień! Liczby nie pozostawiają wątpliwości

2022-08-18 18:48

Tegoroczny sierpień jest bardzo gorący. Meteorolodzy zaprezentowali dokładne dane, które nie pozostawiają wątpliwości. Tak gorąco w tym miesiącu nie było od dawna! Warto podkreślić, że w wielu regionach obowiązują obecnie ostrzeżenia IMGW przed upałem. Szczegóły w artykule.

Tegoroczny sierpień można, biorąc pod uwagę dotychczasowe temperatury, uznać za miesiąc ekstremalnie gorący - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Meteorolodzy wyliczyli, że średnio było ponad 4 stopnie więcej niż w ostatnich 20 latach. Choć w zachodniej Polsce anomalie osiągają nawet 7,5 stopnia - o tyle goręcej niż zwykle było w sierpniu w Zielonej Górze. - Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny sierpień można jak na razie (do 17.08), uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż 4,3 st. W zachodniej Polsce anomalie lokalnie osiągają nawet 7,5 st. (Zielona Góra), natomiast w większej części kraju wynoszą od 3 do 7 stopni. Najniższe odchylenie (1,1) zanotowano w Rzeszowie - poinformowało biuro prasowe IMGW.

CZYTAJ: Ostre upały atakują, a to dopiero początek! Prognoza eksperta IMGW nie zostawia złudzeń

Ja Wam pokażę! Garść porad jak radzić sobie z upałami od Marysi Pawłowskiej z VOX FM

Synoptycy tłumaczą, że jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec drugiej dekady sierpnia, to w tym okresie powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21,6 st.(Łeba) do 26,6 st.(Opole).

Tymczasem prognozy na piątek wskazują, że w zasadzie w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe niż przeciętnie, ze względu na napływ ciepłego powietrza z południowego wschodu. Najwyższa temperatura, powyżej 35 stopni, spodziewana jest w Tarnowie. - Jedynie na jednej stacji (Świnoujście) prognozowana temperatura maksymalna jest niższa od wartości średniej wieloletniej - podał IMGW.

Instytut poinformował też, że wartości wyższe niż zwykle spodziewane są w piątek na wszystkich pozostałych stacjach synoptycznych. Przy czym na 35 proc. stacji wartości dodatniej anomalii przekroczą 3 stopnie Celsjusza, a na aż 28 proc. będzie to 6 stopni. - Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat - podkreślili meteorolodzy.

Obecnie na przeważającym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem. W wielu miejscach obowiązuje czerwony - najwyższy - alert.

Sonda
Czy planujesz zakup wentylatora?
Nasi Partnerzy polecają