Dlaczego ludzie toną w Bałtyku? Zobacz, czym jest prąd wsteczny i jak rozpoznać to śmiercionośne zjawisko!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. DanaTentis /zdjęcie ilustracyjne

Dlaczego ludzie toną w Bałtyku? Zobacz, czym jest prąd wsteczny i jak rozpoznać to śmiercionośne zjawisko!

2021-09-06 11:56

Prąd wsteczny to najczęstsza przyczyna utonięć w Bałtyku. Jeśli porwie człowieka, jego szanse na przeżycie są niewielkie. Jak rozpoznać to niezwykle niebezpieczne zjawisko? Jak zachować się, kiedy porwie nas prąd wsteczny?

Jak się okazuje, nie fale, lecz miejsca, gdzie ich brak, mogą okazać się najbardziej niebezpieczne nad polskim morzem. "Brak fal to znak, że w danym miejscu utworzył się prąd wsteczny" - przestrzegają specjaliści. Czym jest to niebezpieczne zjawisko? Jak podaje portal Twoja Pogoda, prąd wsteczny "pojawia się wszędzie tam, gdzie fale załamują się. Płynie do tyłu, a więc od brzegu w głąb morza". Oznacza to, że człowiek porwany przez prąd wsteczny zostaje zabrany przez wodę coraz dalej od brzegu. To jedna z najczęstszych przyczyn utonięć nad Bałtykiem. Zjawisko to jest bardzo gwałtowne, przy sprzyjających warunkach może osiągać prędkość od jednego metra na sekundę, nawet do 2,5 - 5 metrów na sekundę. "Walka z silnymi prądem, podobnie jak z wirem jest prawie niemożliwa" - przestrzegają w mediach społecznościowych specjaliści z grupy Bezpieczne Katowice.

Tajemnicze śmierci w Bałtyku. Z morza wyłowiono trzy ciała

Bałtyk. Co robić, kiedy porwie nas prąd wsteczny w morzu?

"Absolutnie nie wolno płynąć w kierunku plaży! Należy płynąć równolegle do brzegu, koniecznie w tym samym kierunku, co wiatr (o ile wiatr wieje równolegle, lub prawie równolegle do plaży). W momencie, w którym wypłyniemy poza prąd, który wynosił nas w kierunku otwartego morza płyniemy najkrótszą drogą do brzegu.

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk. Czerwona flaga, parawan osłaniający ciało topielca i... turyści łapiący fale. Ratownicy w szoku

Drugą opcją jest unoszenie się na wodzie, gdyż takie prądy "zawracają" - ale to opcja dla tych na materacach lub dobrze pływających" - czytamy na fanpage'u Bezpieczne Katowice, a specjaliści dodają, że na uratowanie się mamy większe szanse, kiedy nie ulegniemy panice i za wszelką cenę zachowamy spokój.

Gdzie najczęściej tworzą się prądy wsteczne?

- Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży - podsumowuje portal Twoja Pogoda.

Jak wyglądają prądy wsteczne na Bałtyku, jak je rozpoznać i jak przeżyć? Oto krótkie wideo:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE