Zima, śnieg, mróz

i

Autor: Pexels Prognoza długoterminowa na grudzień 2022. Czy w święta spadnie śnieg?

Prognoza na grudzień

Czy w Boże Narodzenie spadnie śnieg? "Lodowaty strumień" z Rosji szansą na białe święta

2022-11-17 12:35

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym więcej pojawia się prognoz długoterminowych na grudzień. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez śniegu. Czy w 2022 roku jest szansa, że Boże Narodzenie będzie śnieżne i mroźne? Długoterminowe prognozy wskazują, że szansą na białe święta może być "lodowaty strumień" powietrza z Rosji.

Prognoza długoterminowa na grudzień 2022. Rosyjski wyż przyniesie białe święta?

Długoterminowych prognoz pogody na zimę z każdym tygodniem pojawia się coraz więcej. Większość z nich ma jeden punkt wspólny - pomiary wskazują na wyższe niż zazwyczaj temperatury. Wygląda więc na to, że przed nami kolejna, dość ciepła zima, znacznie różniąca się od tego, z czym kojarzy nam się zima. Nie oznacza to jednak, że zimą 2022/2023 zabraknie dni z mrozem i śniegiem. Co więcej, pojawia się coraz większa szansa na to, że Boże Narodzenie 2022 będzie śnieżne i mroźne. Nawet najbardziej łagodne zimy miały okresy z temperaturami grubo poniżej zera i z intensywnymi opadami śniegu. Jak czytamy na stronie twojapogoda.pl, "zazwyczaj odpowiadają za nie tzw. blokady cyrkulacji, kiedy dochodzi do rozerwania wiru polarnego". - Póki co ten sezonowy układ systematycznie zwiększa swoją moc i jest stabilny, ale z prognozy na grudzień można wyczytać, że we wschodniej części Europy zacznie się z nim dziać coś, co może niektórych niepokoić - czytamy w prognozie. Chodzi o rosyjski wyż, którego obecność może sprowadzić falę mrozów. Strumień bardzo niskich temperatur dosięgnie europejską część Rosji, ale także sąsiadów tego gigantycznego kraju, czyli m.in. Polskę.

Prognozy długoterminowe krajowych służb meteo wskazują, że średnie temperatury w grudniu 2022 r będą w normie, co oznacza większą szansę na zimową pogodę i śnieg w Boże Narodzenie. "Pomocne" w białych i mroźnych świętach mogą być też częste niże, wędrujące z południa Europy do Polski. Gwarantują one dużo wilgoci, co sugeruje przynajmniej jedną serię mrozów i obfitych opadów śniegu tej zimy. Według prognoz europejskiego ECMWF, najbardziej prawdopodobny okres z mroźną i śnieżną zimą przypada na drugą połowę grudnia, a więc Boże Narodzenie. Jak podaje twojapogodap.pl, w okresie świątecznym "średnia temperatura powietrza będzie nawet o 3 stopnie niższa od normy". Sympatycy białych świąt i mroźnej zimy z pewnością zacierają ręce na myśl o nadchodzących tygodniach.

Co o nadchodzącej zimie sądzi najsłynniejszy jasnowidz? Przewidywania Krzysztofa Jackowskiego przeczytasz w artykule Jasnowidz Jackowski już to wie! Właśnie taka będzie zima 2022 w Polsce?!

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Czy nie możesz doczekać się śniegu na święta?
Politycy od Kuchni - Paweł Kukiz
Nasi Partnerzy polecają