Eksperymentalna prognoza długoterminowa dla Polski. Styczeń i marzec będą najgorsze? Te wyliczenia dają do myślenia

i

Autor: Olichel/cc0/Pixabay.com IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę długoterminową dla Polski, który dotyczy okresu od grudnia 2022 do marca przyszłego roku włącznie

Jaka będzie zima i początek wiosny?

Eksperymentalna prognoza długoterminowa dla Polski. Styczeń i marzec będą najgorsze? Te wyliczenia dają do myślenia

2022-11-10 12:46

IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę długoterminową dla Polski, który dotyczy okresu od grudnia 2022 do marca przyszłego roku włącznie. Przewidywana temperatura i suma opadów atmosferycznych została w niej porównana do normy wieloletniej z lat 1991-2020. W tym kontekście należy szczególnie zwrócić uwagę na prognozy pogody na styczeń i marzec 2023.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa dla Polski na zimę 2022. Styczeń i marzec będą najgorsze?

Jak będzie wyglądała pogoda w Polsce od grudnia 2022 do marca 2022? Tego możemy się dowiedzieć z eksperymentalnej prognozy długoterminowej, jaką opublikowało IMGW. Przewidywania meteorologów na najbliższe kilka miesięcy zostały skonfrontowane ze średnią temperaturą i sumą opadów atmosferycznych z lat 1991-200, dzięki czemu wiemy, czy grudzień, styczeń, luty i marzec będą pod tym względem:

  • ciepłe i mokre;
  • w normie;
  • chłodne i suche.

Kombinacji w tej kwestii jest oczywiście znacznie więcej, ale już teraz można pokusić się o kilka wniosków, które dotyczą głównie, choć nie tylko, stycznia i marca 2023.

Jaka będzie pogoda w grudniu i 2022?

Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową grudzień 2022 nie będzie się różnił od normy wieloletniej z lat 1991-2020. To oznacza, że średnia temperatura i suma opadów zostały zakwalifikowane jako mieszczące się w pomiarach z ww. okresu. Dla przykładu średnia temperatura powietrza w Zakopanem ma wynieść od minus 3.1 do minus 1.1 stopnia Celsjusza, a najcieplej będzie dla odmiany w Gdańsku, tj. 1.6-2.9 kresek. Najniższych opadów mogą się natomiast spodziewać mieszkańcy Wrocławia (18-30.5 mm), a najbardziej mokro będzie w Koszalinie, gdzie prognozowany maksymalny pułap ilości deszczu i śniegu wynosi 73.4 mm. W normie wieloletniej mieści się również średnia temperatura i suma opadów przewidywana dla Polski na luty 2023. Tym razem rekord zimy 2022 pod względem najniższej temperatury w tym miesiącu może się pojawić nie tylko w Zakopanem, ale również w Białymstoku lub Suwałkach - najcieplej na zachodzie Polski i Wybrzeżu. Zakopane przoduje również pod względem najwyższej prognozowanej sumy opadów.

Styczeń 2023 - ciepły, marzec - ciepły i mokry

W porównaniu z latami 1991-2020 styczeń 2023 zapowiada się jako miesiąc w normie, ale tylko jeśli chodzi o średnią temperaturę. Może ją za to przekroczyć pod względem sumy opadów atmosferycznych, o czym mówią prognozy dla 7 miast:

  • Szczecina;
  • Koszalina;
  • Gdańska;
  • Bydgoszczy i Torunia;
  • Olsztyna;
  • Suwałk.

Tam ilość deszczu i śniegu powinna być wyższa niż w powyższym okresie; w Koszalinie mają one zresztą osiągnąć poziom najwyższy w Polsce. Jeszcze więcej zmian ma przynieść marzec 2023, bo IMGW w swojej eksperymentalnej długoterminowej prognozie wskazuje go jako miesiąc ciepły i mokry, czyli powyżej normy wieloletniej. Te przewidywania dotyczą całego terenu kraju. Najwyższa średnia temperatura, bo od 3.9-5.0 stopni, ma wystąpić we Wrocławiu i Opolu, choć niewiele mniej ciepła spodziewane jest w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. Najzimniej tradycyjnie w Zakopanem, od zera do 1.7 stopnia. Stolica Tatr przoduje również w rankingu największej sumy opadów, wyprzedzając wyraźnie pozostałe miasta - w marcu 2023 może tam spaść od 42.5 do 67.8 mm.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Która pora roku jest najlepsza na wycieczkę w Tatry
Fortepian zewnętrzny wrócił na rzeszowski Rynek
Nasi Partnerzy polecają