Zagrożenie pożarowe w lasach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński, Instytut Badawczy Leśnictwa Zagrożenie pożarowe w lasach

Sytuacja jest poważna

Czerwony alert w lasach całej Polski. Zachowaj ostrożność!

2023-06-05 19:14

Sytuacja w polskich lasach jest bardzo poważna. Jak wynika z mapy przygotowanej przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, na terenie całego kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na mapie IBL cały kraj pokryty jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe.

W miniony weekend Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że w związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. "W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – czytamy w komunikacie.

IBL apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. "Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od "niewinnego" niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa.

Aktualne zagrożenie pożarowe w lasach można sprawdzić na mapach IBL.

Sonda
Czy boisz się chodzić do lasu?
Czym grozi susza w lasach?