Cała Polska na czerwono i żółto! Eksperci ostrzegają przed burzami, gradem i potwornymi ulewami

i

Autor: Materiały prasowe, Shutterstock IMGW wydało ostrzeżenia dla, bez wyjątku, całej Polski ostrzegające przed burzami, gradem i intensywnymi opadami deszczu

Fatalne prognozy

Cała Polska na czerwono i żółto! Eksperci ostrzegają przed burzami, gradem i potwornymi ulewami

2023-08-06 7:58

IMGW wydało ostrzeżenia dla, bez wyjątku, całej Polski ostrzegające przed burzami, gradem i intensywnymi opadami deszczu. Takich zjawisk możemy się jeszcze spodziewać, w zależności od regionu kraju, do późnych godzin popołudniowych lub wieczornych. W tym czasie burze wystąpią na przeważającym obszarze kraju, z czego na wschodzie i południu może im towarzyszyć gradobicie.

IMGW ostrzega przed burzami, gradem i ulewami. Fatalne prognozy na niedzielę, 6 sierpnia

Pod znakiem burz, gradu i ulewnych deszczów upłynie zdaniem IMGW niedzielę, 6 sierpnia w Polsce. Dla całego kraju pojawiły się czerwone (głównie) i żółte alert ostrzegające przed niebezpiecznymi zjawiskami. Szczególnie intensywne opady mają się pojawić w południowo-zachodniej Polsce, dla której wydano specjalny komunikat meteorologiczny: "Intensywne opady deszczu występują głównie w zachodniej i południowej części województwa (dolnośląskiego - przyp.red.). Największa ich intensywność powinna utrzymywać się do godzin około południowych. Obecnie natężenie opadów wynosi 2-4 mm/h, lokalnie około 6 mm/h. Zanotowane najwyższe sumy opadów 73 mm Stronie Śląskie i Walim, 70 mm Lubachów, 69 mm Bolków. Na pozostałych stacjach zanotowane wartości 20-50 mm, lokalnie ok 60 mm" - czytamy na stronie IMGW.

Gdzie wydano czerwone, a gdzie żółte alerty?

Dla większej części Polski wydano głównie czerwone alerty, drugie w trzystopniowej skali. Zgodnie z nimi w pasie od w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem można się spodziewać burz i silnych opadów deszczu sięgających do 50 mm, którym będzie w dodatku towarzyszył wiatr o podmuchach do 90 km/h. Z kolei w pasie od Warmińsko-Mazurskiego, przez Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie, Łódzkie, Świętokrzyskie, Lubelskie, a skończywszy na Małopolskim i Podkarpackim będą również występować burze, ale ze znacznie większą szansa na pojawienie się gradu. Ulewy będą również przechodzić nad Śląskiem i zachodnią Małopolską. Alerty w kolorze żółtym wydano natomiast dla północno-wschodniej Polski (burze z gradem) i Wielkopolski.

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm - informuje IMGW.

Ostrzeżenia IMGW obowiązują w zależności od regionu do późnych godzin popołudniowych i nocnych w niedzielę, 6 sierpnia.

Sonda
Boisz się burzy?
Żonglowali i paradowali. Artyści z całego świata gościli w Lublinie