Gwałtowna burza nad Polską

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze, nawet 40 mm deszczu i jeszcze to! Ekspertka IMGW mówi o nadchodzącym zagrożeniu

Burze, nawet 40 mm deszczu i jeszcze to! Ekspertka IMGW mówi o nadchodzącym zagrożeniu

2022-06-10 8:34

Prognoza pogody na piątek (10.06.2022), którą przekazała PAP synoptyk IMGW Dorota Pacocha zwiastuje kolejne niebezpieczne warunki meteo, w tym burze i rzęsiste opady deszczu. Na tym nie koniec. Ekspertka przekazuje, gdzie 10 czerwca będzie najgorzej. Oto najnowsza prognoza dla Polski.

Sprawdzają się niekorzystne prognozy pogody dla Polski. IMGW prognozuje rano w piątek 17 stopni Celsjusza na wschodzie, a na pozostałym obszarze kraju od 12 do 15 stopni - przekazała w rozmowie z Polską Agencją Prasową synoptyk Dorota Pacocha. Ekspertka dodała, że zagrożenie burzami pojawi się głównie na wschodzie kraju, gdzie opady deszczu mogą sięgnąć nawet 40 mm (!). Porywy wiatru podczas burz wyniosą do 75 km/h. Tego typu warunki mogą przynieść spore utrudnienia komunikacyjne - podtopienia, połamane drzewa i opóźnienia w kursowaniu pociągów to niestety realny scenariusz. A co pokażą termometry? W piątek temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju będzie się wahać od 22 do 26 stopni Celsjusza, czyli w dwóch słowach - letnie klimaty.

Czytaj też: Potężny cyklon Alex zmierza do Europy! Przyniesie huragany i spustoszenie?! Złowieszcze prognozy

Nie tylko burze i deszcze. Prognoza ekspertki IMGW dla Polski

- Najcieplej będzie na wschodzie - tam termometry wskażą 29 stopni Celsjusza. Chłodniej nad morzem: 17 stopni oraz miejscami na Pomorzu i obszarach podgórskich 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany: północno-zachodni i zachodni. W górach dość silny i porywisty - wskazała ekspertka IMGW w rozmowie z PAP.

- Noc ciepła na wschodzie, chłodniej na zachodzie i w centrum. Temperatura na południowym wschodzie od 15 do 17 stopni Celsjusza. Zachmurzenie małe i umiarkowane - zwłaszcza na zachodzie i miejscami w centrum W czasie burz opady deszczu sięgną 20 mm, natomiast porywy wiatru 60 km/h. Prognozujemy w nocy mgły ograniczające widzialność do 300 metrów - przestrzega synoptyk IMGW Dorota Pacocha, cytowana przez PAP.

Prognoza pogody IMGW. W sobotę poprawa?

Jak wygląda prognoza pogody na początek weekendu? Mówiąc kolokwialnie - szału nie ma. - W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym zachodzie i południowym wschodzie okresami duże i tutaj lokalnie przelotny deszcz, a po południu możliwa także burza. Temperatura maksymalna od 20 do 25 st. C, Na Dolnym Śląsku miejscami 26 st. C, chłodniej nad morzem i w obszarach podgórskich od 17 do 20 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h - podaje IMGW.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany