Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin

i

Autor: Pexels/cc0/pixabay Z powodu burz najbardziej zagrożona jest północna i centralna część Polski / zdjęcie ilustracyjne.

Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin

2022-05-28 12:32

IMGW prognozuje, że w sobotę (28 maja) nad Polską wystąpią liczne burze. Najbardziej zagrożona jest północna i centralna część kraju. Niebezpieczeństwo związane z burzami utrzyma się przez cały dzień, aż do późnego wieczora. - W ciągu najbliższych godzin liczba burz będzie wzrastać. Burze będą występować głównie w północnej i centralnej części kraju, do późnych godzin wieczornych - prognozuje IMGW.

Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin

Sobota (28 maja) będzie stała w Polsce pod znakiem burz. Według IMGWnajbardziej zagrożonymi regionami są te, położone w północnej i centralnej części kraju. Tym razem to nie ulewny deszcz, ale silny wiatr będzie stanowił największy problem. Jak przewidują synoptycy, w pasie od Podlasia i Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70-80 km/h. Z kolei opady deszczu nie powinny przekroczyć 15 mm. Z burzami będziemy mieli do czynienia przez cały dzień (28 maja), aż do późnych godzin wieczornych. Zjawisko nasili się w przeciągu najbliższych godzin. W tej chwili większość Polski jest objęta żółtym ostrzeżeniem IMGW, związanym z silnym wiatrem. W powiatach położonych u podnóża Tatr i Bieszczad obowiązują alerty związane z przymrozkami.

Stosunkowo chłodno będzie również w pozostałej części kraju. Na wyraźną poprawę pogody i stopniowe ocieplenie będziemy prawdopodobnie poczekać do połowy przyszłego tygodnia.

PRZECZYTAJ: Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym organizmie! Synoptycy biją na ALARM!

- Nad Polską rozwijają się rozproszone izolowane i słabe komórki burzowe. Nie są one gwałtowne, ale punktowo mogą dawać opady o natężeniu 5-10 mm/h. W ciągu najbliższych godzin liczba burz będzie wzrastać. Burze będą występować głównie w północnej i centralnej części kraju, do późnych godzin wieczornych. Opady deszczu w ich zasięgu miejscami sięgną 15 mm, ale większym zagrożeniem będą porywy wiatru. W pasie od Podlasia i Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk prognozowane są silne porywy wiatru do 70-80 km/h, szczególnie w zasięgu chmur Cb - informuje facebookowy profil Burza-Alert-IMGW.

ZOBACZ: Tatry przysypie śnieg! Będzie też duży mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]

Radar burz online na żywo od windy.com [28.05.2022]

Radar burzowy to bardzo przydatne narzędzie, które ze sporą dokładnością pomaga ustalić, w którym regionie naszego kraju trwa właśnie burza lub w którym kierunku zmierza. W Internecie możemy znaleźć sporo map burzowych. Radar burzowy online jest także dostępny w aplikacji na smartfony, np. RainViewer. Poniżej możecie sprawdzić gdzie jest burza na radarze burzowym windy.com.

Jak postępować w czasie burzy?

Przede wszystkim trzeba regularnie śledzić komunikaty wydawane przez IMGW oraz reagować na alerty RCB, które otrzymujemy na telefony. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to:

  • nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • unikaj otwartej przestrzeni,
  • wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje,
  • jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
  • wyjdź natychmiast z wody;
  • unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.
Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Olsztyn. Wrzucił hulajnogę elektryczną do rzeki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany