Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin

2022-05-28 12:32
Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin
Autor: Pexels/cc0/pixabay Z powodu burz najbardziej zagrożona jest północna i centralna część Polski / zdjęcie ilustracyjne.

IMGW prognozuje, że w sobotę (28 maja) nad Polską wystąpią liczne burze. Najbardziej zagrożona jest północna i centralna część kraju. Niebezpieczeństwo związane z burzami utrzyma się przez cały dzień, aż do późnego wieczora. - W ciągu najbliższych godzin liczba burz będzie wzrastać. Burze będą występować głównie w północnej i centralnej części kraju, do późnych godzin wieczornych - prognozuje IMGW.

Burze nadciągają nad Polskę! IMGW nie ma wątpliwości. To kwestia najbliższych godzin

Sobota (28 maja) będzie stała w Polsce pod znakiem burz. Według IMGWnajbardziej zagrożonymi regionami są te, położone w północnej i centralnej części kraju. Tym razem to nie ulewny deszcz, ale silny wiatr będzie stanowił największy problem. Jak przewidują synoptycy, w pasie od Podlasia i Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70-80 km/h. Z kolei opady deszczu nie powinny przekroczyć 15 mm. Z burzami będziemy mieli do czynienia przez cały dzień (28 maja), aż do późnych godzin wieczornych. Zjawisko nasili się w przeciągu najbliższych godzin. W tej chwili większość Polski jest objęta żółtym ostrzeżeniem IMGW, związanym z silnym wiatrem. W powiatach położonych u podnóża Tatr i Bieszczad obowiązują alerty związane z przymrozkami.

Stosunkowo chłodno będzie również w pozostałej części kraju. Na wyraźną poprawę pogody i stopniowe ocieplenie będziemy prawdopodobnie poczekać do połowy przyszłego tygodnia.

PRZECZYTAJ: Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym organizmie! Synoptycy biją na ALARM!

- Nad Polską rozwijają się rozproszone izolowane i słabe komórki burzowe. Nie są one gwałtowne, ale punktowo mogą dawać opady o natężeniu 5-10 mm/h. W ciągu najbliższych godzin liczba burz będzie wzrastać. Burze będą występować głównie w północnej i centralnej części kraju, do późnych godzin wieczornych. Opady deszczu w ich zasięgu miejscami sięgną 15 mm, ale większym zagrożeniem będą porywy wiatru. W pasie od Podlasia i Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk prognozowane są silne porywy wiatru do 70-80 km/h, szczególnie w zasięgu chmur Cb - informuje facebookowy profil Burza-Alert-IMGW.

ZOBACZ: Tatry przysypie śnieg! Będzie też duży mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]

Radar burz online na żywo od windy.com [28.05.2022]

Radar burzowy to bardzo przydatne narzędzie, które ze sporą dokładnością pomaga ustalić, w którym regionie naszego kraju trwa właśnie burza lub w którym kierunku zmierza. W Internecie możemy znaleźć sporo map burzowych. Radar burzowy online jest także dostępny w aplikacji na smartfony, np. RainViewer. Poniżej możecie sprawdzić gdzie jest burza na radarze burzowym windy.com.

Jak postępować w czasie burzy?

Przede wszystkim trzeba regularnie śledzić komunikaty wydawane przez IMGW oraz reagować na alerty RCB, które otrzymujemy na telefony. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to:

  • nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • unikaj otwartej przestrzeni,
  • wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje,
  • jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
  • wyjdź natychmiast z wody;
  • unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.
Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Olsztyn. Wrzucił hulajnogę elektryczną do rzeki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE