Fala gorąca zmierza do Europy. W Polsce prawie 30 stopni
Kto zaplanował w trwający weekend wypoczynek na świeżym powietrzu, ten niemal idealnie trafił z pogodą. W najbliższych dniach będzie bardzo ciepło i - zazwyczaj - słonecznie. Termometry wskażą wartości typowe dla środka lata, a nie początku wiosny. Być może padną rekordy temperatury, jeśli chodzi o pomiary w kwietniu.
Za taką pogodową anomalię odpowiada "bomba meteorologiczna", która nadciąga znad Afryki. Do Europy, w tym Polski, dociera bardzo ciepłe powietrze. Szczególnie gorący ma być okres od niedzieli (7 kwietnia) do wtorku (9 kwietnia). Fala ciepła rozciągać będzie się od Włoch po Bałkany przez Ukrainę aż do Polski. Prognozowane temperatury są tak wysokie, że chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija" opisując pogodę na najbliższe dni użył określenia "bomba meteorologiczna".
W sobotę (6 kwietnia) - według prognoz IMGW - "Nad Polską rozbuduje się klin wyżowy, ale na zachodzie i południu kraju zaznaczy się wpływ mało aktywnego frontu ciepłego". - Z zachodu będzie napływać powietrze polarne morskie, na południowym zachodzie cieplejsze - czytamy w komunikacie. Ciśnienie wzrośnie, a na termometrach maksymalnie od 12°C na krańcach północno-wschodnich, do 15°C na Warmii i Mazurach. Na przeważającym obszarze 17-18°C, zaś najcieplej w Małopolsce oraz Górnym i Dolnym Śląsku - tam 20°C.
W niedzielę (7 kwietnia) - jak prognozuje IMGW - "Polska będzie na skraju głębokiego niżu z ośrodkiem w rejonie Szkocji". Z południowego zachodu zacznie napływać bardzo ciepłe i suche powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie spadnie. W większości kraju ponad 20°C. Najchłodniej od 17-18°C na Podlasiu oraz krańcach południowych. Poza tym do 25°C w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. Najcieplej na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem. Tam termometry wskażą nawet 27°C.
Również po weekendzie w Polsce utrzymają się wysokie temperatury. W poniedziałek (8 kwietnia) na termometrach od 20-21°C na krańcach północnych i Podhalu do 24°C w centrum i 27°C na zachodzie. Podobnie we wtorek (9 kwietnia).
Źródło: IMGW / Onet
Polecany artykuł: