Antycyklon afrykański i szokujące temperatury do 45°C w Europie! Co to oznacza dla Polski?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Antycyklon afrykański i szokujące temperatury do 45°C w Europie! Co to oznacza dla Polski?

Antycyklon afrykański w Europie

Antycyklon afrykański i szokujące temperatury do 45°C w Europie! Co to oznacza dla Polski?

2022-07-11 11:19

Antycyklon afrykański straszy potężną falą upałów w Europie. W Hiszpanii i Włoch prognozowane temperatury sprawiają, że włosy stają dęba. Mowa nawet o 45 stopniach Celsjusza. Przebywający w tych regionach przeżyją pogodowe piekło. Czy Polacy mają się czego obawiać? Sprawdzamy prognozę pogody dla naszego kraju i analizujemy, czy tropikalne upały zaatakują również w okolicy.

Antycyklon afrykański atakuje. Nawet 45°C w Hiszpanii

Według meteorologów, których cytuje Polska Agencja Prasowa, w ok. 20 regionach Hiszpanii słupki rtęci pokażą 40, a w niektórych miejscach nawet 45 stopni. Antycyklon afrykański nie ma litości. Wysokie temperatury będą się utrzymywać także w nocy. W rejonie Morza Śródziemnego, w Galicji na północnym zachodzie, a także w środkowej części kraju, zwłaszcza w okolicach dużych miast, zapowiadane są „tropikalne noce”, kiedy słupek rtęci nie spadnie poniżej 25, a w niektórych miejscach 30 stopni. Prognoza pogody nie zostawia złudzeń. Eksperci zalecają mieszkańcom, by podczas upałów zadbali o nawodnienie organizmu i pili co najmniej dwa litry wody dziennie, a także by unikali wychodzenia na zewnątrz w okolicy południa i nosili ubrania w jasnych kolorach. Wskazują, że mieszkania należy wietrzyć rano, gdy temperatury są najniższe, a następnie warto zasłaniać okna, by odciąć dopływ ciepła do środka.

Czytaj też: Nadchodzi straszliwy upał! Rekord temperatury padnie na Śląsku? Prognozy porażają

Antycyklon afrykański atakuje we Włoszech. Bezlitosne prognozy

Notowane ostatnio we Włoszech temperatury sięgające 43 stopni to jeszcze nie wszystko; dopiero teraz zrobi się naprawdę gorąco - ostrzegają meteorolodzy. Zapowiadają na drugą połowę następnego tygodnia najpotężniejszą falę upałów w tym roku, która potrwa około 10 dni. Jednocześnie susza jest coraz bardziej dotkliwa. Nad Włochy już niebawem ma nadciągnąć wspominany wyżej antycyklon afrykański, który podniesie w niektórych rejonach temperatury nawet do 45 stopni. Uderzy po chwili przerwy, jaką przyniosło powietrze znad Azorów. Już wkrótce około 40 stopni będzie na północy, między innymi w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie oraz we Florencji. Tej fali skwaru towarzyszyć będą tropikalne noce.

Antycyklon afrykański a prognoza pogody dla Polski. Czy upał dotrze do kraju?

Początek tygodnia w Polsce przyniósł sporo deszczu, gdzieniegdzie burze i brak konkretnego przełomu, jeśli chodzi o temperatury. - Z upływem dni pogoda będzie się jednak poprawiać, a temperatura rosnąć - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW na bieżący tydzień (11-17.07.2022 r.). Niestety dla wczasowiczów - ta poprawa tylko w małym stopniu dotyczy terenów nad Bałtykiem. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie w połowie tygodnia ma być nawet 29 stopni Celsjusza. Nie ma mowy o tropikalnych upałach, które zaatakowały opisywane wyżej kraje. Jeżeli chodzi o Polskę, to na upał możemy liczyć dopiero na samym końcu tygodnia.

- Niedziela zapowiada się najcieplejszym i jedynym w całym tygodniu dniem bez opadów w całym kraju. Dominować będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 26°C, 28°C na wschodzie i na Podhalu do 30°C, 34°C w centrum i na zachodzie - podaje IMGW.

Prognozy dla naszego kraju będziemy regularnie aktualizować w naszym serwisie. Jeżeli podróżujecie do zagrożonych tropikalnymi upałami regionów Hiszpanii i Włoch, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa. Eksperci zalecają mieszkańcom, by podczas upałów zadbali o nawodnienie organizmu i pili co najmniej dwa litry wody dziennie, a także by unikali wychodzenia na zewnątrz w okolicy południa i nosili ubrania w jasnych kolorach.

Sonda
Czekasz na upały w Polsce?
Upały w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany