ostrzeżenia IMGW o wichurach

i

Autor: TOMASZ RADZIK / DOMIN / SUPER EXPRESS Alert RCB, zamknijcie wszystkie okna, wyłączcie prąd. Powszechne zagrożenie

Uwaga na wichury!

Alert RCB, zamknijcie wszystkie okna, wyłączcie prąd. Powszechne zagrożenie

2023-02-17 15:55

W najbliższych godzinach będziemy świadkami załamania pogody w Polsce. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed wichurami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty do mieszkańców: "Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni". Zobaczcie, gdzie będzie najgorzej i do kiedy będą obowiązywać ostrzeżenia IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla całego kraju: pierwszego, drugiego i najwyższego - trzeciego stopnia. Najgorzej będzie na północnym krańcach Polski; w powiecie gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim, słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południowego i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. Alert może być przedłużony.

W związku z zagrożeniem, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu Alert RCB. Do mieszkańców całego kraju został wysłany sms o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

Wichury w Polsce. RCB przypomina:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu
Sonda
Czy śledzisz ostrzeżenia IMGW?
Wichura na Dolnym Śląsku. Ponad 1300 interwencji straży.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany