Zorza polarna

i

Autor: Виктор Куликов / CC0 / pexels.com Zorza polarna

Spójrz w niebo!

Zorza polarna rozbłyśnie nad Polską na początku grudnia. Przygotuj się na bezsenną noc i mnóstwo wrażeń!

2023-11-30 20:38

To zjawisko fascynuje nie tylko miłośników astronomii. Zorza polarna to zjawisko, którego nie da się przewidzieć z długim wyprzedzeniem, dlatego każde pojawienie się jej na niebie jest dużą niespodzianką. Zazwyczaj występuje za kołem podbiegunowym, jednak w ostatnim czasie zorzę polarną można podziwiać coraz częściej w Polsce. Będzie to możliwe już w najbliższym czasie! Przygotujcie się na bezsenną noc i wyjątkowe wrażenia!

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje za sprawą fali wiatru słonecznego. Występuje w różnych barwach: niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a także białej. Kolor zorzy polarnej jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, natomiast południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zorza polarna występuje zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Są jednak wyjątki. Zorzę polarną można również zobaczyć w nieco niższych szerokościach geograficznych, w tym również w Polsce. W sprzyjających warunkach jest to możliwe nawet w krajach śródziemnomorskich, jednak tam to zjawisko występuje niezwykle rzadko. Zorzy polarnej nie da się przewidzieć z dużej perspektywy czasu. Najczęściej prognozowana jest z kilku lub kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem.

Zorza polarna na początku grudnia 2023

Jak informuje portal nocneniebo.pl specjalizujący się m.in. w zjawiskach astronomicznych, w ostatnich dniach zaobserwowano aż cztery wybuchy na Słońcu. W ich wyniku do Ziemi zbliża się koronalny wyrzut masy. Według ocen ekspertów moc burzy magnetycznej może osiągnąć poziom G3, a taka siła pozwala już na obserwowanie zorzy polarnej nawet na niższych szerokościach geograficznych, czyli również w Polsce.

Zorza polarna może zatem wystąpić w nocy z czwartku na piątek (30.11-01.12), a także z piątku na sobotę (01-02.12). Warto więc śledzić wskazania map zorzowych np. w serwisie NOAA Aurora Forecast lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Jak obserwować zorzę polarną?

Zorzę polarną, podobnie jak inne zjawiska astronomiczne, najlepiej obserwować w miejscach, w których występuje małe zanieczyszczenie światłem, czyli z dala od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast, terenów przemysłowych. Dobrym miejscem do obserwacji zorzy polarnej są nadmorskie plaże. W znalezieniu odpowiedniego miejsca bardzo pomocna może okazać mapa natężenia światła.

Podobnie jak w przypadku zjawisk astronomicznych jak np. roje meteorytów, w obserwacji zorzy polarnej bardzo istotna jest pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. Przed rozpoczęciem obserwacji warto więc sprawdzać bieżące prognozy pogody.

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Czym jest zorza polarna?
Nasi Partnerzy polecają