Zmiana czasu 2022 na zimowy. Która jest godzina?
Ostatni weekend października to moment, kiedy w Polsce, a także w całej Unii Europejskiej, przejdziemy z czasu letniego na czas zimowy. Kwestię tę w Europie reguluje dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. W Polsce natomiast zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r.
- Czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski;
- Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni.
Od wielu lat mówi się, że zmiana czasu ma zostać zlikwidowana. 84 proc. Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Rozpoczęły się nawet prace nad stosownym projektem, które jednak przerwała pandemia COVID-19.
Zmiana czasu. To ostatni raz?
We wspomnianym rozporządzeniu zapisano, że zmiana czasu będzie obowiązywała co najmniej do 2026 roku.
Kiedy zmieniamy czas?
Do czasu zimowego wrócimy w ostatni weekend października. Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 października).
Jak przestawiamy wskazówki?
Przejście z czasu letniego na zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarów o godzinę do tyłu – z godziny 3 na godzinę 2. Oczywiście, nie ma konieczności cofania wskazówek zegarków w tym momencie. Można zegarki przestawić zarówno wieczorem, przed położeniem się spać, jak i rano – po przebudzeniu.
Z pewnością wielu ucieszy fakt, że będziemy wtedy spali o godzinę dłużej.
Zmiana czasu – konsekwencje dla pociągów
Zmiana czasu to kłopot przede wszystkim dla komunikacji zbiorowej, zwłaszcza dla pociągów. Na przykład 13 pociągów PKP Intercity kursujących w nocy z soboty na niedzielę zatrzyma się na około godzinny postój na najbliższej stacji przed wyruszeniem w dalszą trasę,