Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna. Prognoza pogody na marzec zaskakuje. IMGW uchyla rąbka tajemnicy

i

Autor: sunflair/cc0/Pixabay.com Kiedy przyjdzie wiosna? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, a IMGW podaje wstępna prognozę

Kiedy zrobi się cieplej?

Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna. Prognoza pogody na marzec zaskakuje. IMGW uchyla rąbka tajemnicy

2023-02-02 5:00

Zima nie chce ustąpić i po bardzo ciepłym styczniu zaatakowała pod koniec miesiąca. Od kilku dni nad Polską przechodzą opady śniegu i utrzymują się wichury. To nie wszystko, bo w lutym mają się z kolei pojawić duże mrozy. Mimo tego ledwie kilka tygodni dzieli nas od kalendarzowej wiosny, ale jak informuje IMGW, ta termiczna ma się pojawić wcześniej.

Kiedy przyjedzie wiosna? Jest wstępna prognoza IMGW

Kiedy przyjdzie wiosna? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Po pierwsze, to dlatego, że mogą być już zmęczone zimą; po drugie, kalendarzowa wiosna już za kilka tygodni, bo 21 marca. Na razie za oknem dominują fronty atmosferyczne, które przynoszą do Polski śnieg i wichury, a we wtorek, 31 stycznia, i w nocy z wtorku na środę, 1 lutego, w wybranych regionach występowały również burze: Cyklon Oleg przyniósł gwałtowne burze! Skąd się wzięły w środku zimy?! [WIDEO]. Taka pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych dni, ale już w weekend do naszego kraju mają dotrzeć mrozy, które przybiorą na sile na początku kolejnego tygodnia, 6-12 lutego. Jak długi okres upłynie od tego czasu do przyjścia wiosny?

- Na razie nie można mówić o szczegółowych przewidywaniach, ale wstępne prognozy wskazują, że wiosna termiczna przyjdzie wcześniej niż kalendarzowa, czyli na pewno przed 21 marca. To dlatego, że średnia temperatura w tym miesiącu ma być odrobinę wyższa niż wynosi norma wieloletnia, ale na ten moment nie sposób określić konkretnej daty. Wszystko wskazuje, że nie będzie to jeszcze w lutym, który z kolei zapowiada się na mroźny. Podanie większej liczby danych już teraz jest niemożliwe, zwłaszcza że Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego - przejściowego i zmiennego - więc wystarczy chwilowy napływ chłodniejszego powietrza i pogoda jest już inna. Przykład tego mieliśmy przecież na początku stycznia, gdy w naszym kraju pojawiła się, choć na chwilę, właśnie taka wiosna termiczna - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Kameleon Kajek w poważnych tarapatach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany