Cyklon Oleg przyniósł gwałtowne burze! Skąd się wzięły w środku zimy?! [WIDEO]

i

Autor: RonBerg/cc0/Pixabay.com Cyklon Oleg, który przechodzi nad Polską, przyniósł do naszego kraju m.in. burze, które są dosyć rzadkie akurat o tej porze roku

Gdzie jest burza?

Cyklon Oleg przyniósł gwałtowne burze! Skąd się wzięły w środku zimy?! [WIDEO]

2023-02-01 12:26

Cyklon Oleg, który przechodzi nad Polską, przyniósł do naszego kraju m.in. burze, które są dosyć rzadkie akurat o tej porze roku. We wtorek, 31 stycznia, i w nocy z wtorku na środę, 1 lutego, mogli je obserwować mieszkańcy m.in. województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, ale też południowej Polski. Burze mają jeszcze powrócić nad Wisłę tej zimy.

Cyklon Oleg przyniósł gwałtowne burze! Skąd się wzięły w środku zimy?!

Burze zimą? Mieszkańcy kilku regionów Polski mogli je zobaczyć we wtorek, 31 stycznia, i w nocy z wtorku na środę, 1 lutego. O nietypowym jak na tę porę roku zjawisku informują m.in. Lubuscy Łowcy Burz, którzy poinformowali o tym, że burze przechodziły przez południową część województwa lubuskiego. To nie wszystko, bo na ich profilu facebookowym można znaleźć wideo z doziemnego uderzenia pioruna w Świętoszewie w województwie zachodniopomorskim: Takie zjawisko nie zdarza się o tej porze roku. Przez Pomorze Zachodnie przeszły burze z piorunami!.

Gdzie wystąpiły burze?

Jak informuje TwojaPogoda.pl, za sprawą cyklonu Oleg burze przechodziły przez pas od północno-zachodniej Polski do Śląska i Małopolski, a system detekcji wyładowań atmosferycznych ujawnił, że w ciągu godziny pojawiło się ponad tysiąc piorunów. Burze wystąpiły m.in. w:

  • Szczecinie,
  • Gorzowie Wielkopolskim,
  • Zielonej Górze;
  • Poznaniu,
  • Wrocławiu
  • i Katowicach.

Tak duża liczba burz w Polsce zimą to efekt przyjścia ciepłego frontu atmosferycznego, za którym nadszedł front chłodny, więc doszło do zderzenia dwóch skrajnych mas powietrza. To doprowadziło do konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza i jego skraplania.

- Co ciekawe, w kolejnych dniach burze mogą jeszcze wracać, ponownie w towarzystwie opadów deszczu i śniegu, miejscami intensywnych. Będzie też bardzo mocno wiać, w porywach do 60-80 km/h. Wiatr może łamać gałęzie, uszkadzać zadaszenia i zrywać linie energetyczne - informuje TwojaPogoda.pl.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Boisz się burzy?
Piosenki, które w 2023 kończą 20 lat. Do dziś są puszczane w radiach!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany