W weekend wysyp krokusów w Tatrach! W Dolinie Chochołowskiej będą tłumy. Gdzie podziwiać krokusy?
Wysyp krokusów w Tatrach to niezawodna oznaka tego, że zima ustępuje miejsca wiośnie. Aura w tym roku długo była kapryśna, ale już pod koniec tego tygodnia, a przede wszystkim w weekend możemy spodziewać się ocieplenia oraz zdecydowanie bardziej pogodnego nieba. Takie warunki będą sprzyjać pojawieniu się wysypu krokusów. Oczywiście turyści przebywający w Tatrach na krokusy mogli natknąć się już na początku kwietnia, jednak dopiero w najbliższych dniach naprawdę zawładną one tatrzańskimi krajobrazami.
Apogeum wysypu krokusów nastąpi prawdopodobnie w najbliższy weekend (30 kwietnia - 1 maja). Tak się składa, że jest to długi weekend, podczas którego turyści z pewnością licznie stawią się w Tatrach. Gdzie zatem obejrzeć kwitnące krokusy i uniknąć tłumów?
PRZECZYTAJ: Malutki niedźwiadek zgubił się i szuka swojej mamy. TPN zamyka szlaki w Tatrach
Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem występowania krokusów jest Polana Chochołowska. Portal planetagor.pl, który prowadzi kompendium wiedzy na temat tych kwiatów doradza też, gdzie można je spotkać, bez konieczności przeciskania się przez tłumy turystów. Zdaniem autorów portalu, krokusy licznie występują w tych tatrzańskich miejscówkach: Kościelisko, Witów, Dzianisz, Polana Kopieniec, Kalatówki, Dolina Kościeliska, Droga pod Reglami.
Aktualne warunki panujące na Polanie Chochołowskiej sprawdzisz na profilu FB tamtejszego schroniska PTTK. Jak podaje portal planetagor.pl, krokus to inaczej szafran spiski, po łacinie Crocus scepusiensis i należy do rodziny kosaćcowatych. Pojedynczy, o fioletowo-liliowej barwie kwiat o sześciu płatkach korony pojawia się przed rozwojem liści. Niekiedy możemy napotkać krokusy białe - albinosy, wszystkie inne odmiany to już efekt hodowli. W czasie kwitnienia krokusów bardzo często spada jeszcze ostatni, wiosenny śnieg, jednak kwiaty mają na to swój sposób - te jeszcze niezapylone zwijają się wtedy ciasno w pąki i rozkwitają ponownie, gdy śnieg topnieje. Szafran spiski kwitnie zwykle około 2-3 tygodni. Jest pod ścisłą ochroną, to znaczy, że nawet poza granicami parku nie wolno go zrywać na bukiety. Sama nazwa „krokus" wywodzi się ponoć ze zlatynizowanego greckiego „kroke", znaczącego tyle co „nić".