Totalny armagedon w pogodzie, nawet 1 stycznia było cieplej. Potężne ulewy i wichury

i

Autor: Shutterstock

IMGW nie zostawia złudzeń

Totalny armagedon w pogodzie, nawet 1 stycznia było cieplej. Potężne ulewy i wichury

2023-08-04 11:21

Pogoda zwariowała i nie ma w tym zdaniu nawet cienia przesady. Różnice temperatur w Polsce już niebawem wyniosą kilkanaście stopni, a do tego zmierzymy się z potężnymi ulewami, burzami i wichurami. Początek sierpnia przyniesie fatalne warunki atmosferyczne, co potwierdzają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Są tacy, którzy na pierwsze dni sierpnia zaplanowali wymarzone wakacje. Gdy spojrzeli w prognozy IMGW na najbliższe godziny, złapali się za głowy i trudno się dziwić. Synoptycy zwracają uwagę na iście szaloną pogodę, która zostanie z nami co najmniej do końca weekendu. - Wystąpi duża różnica temperatury pomiędzy wschodem Polski - tam temperatury sięgną około 30°C, a centrum i zachodem - gdzie temperatura w dzień podczas opadów deszczu spadnie do 15-17 stopni Celsjusza - alarmują eksperci Instytutu.

Pogodowy armagedon w Polsce. Ulewy do 60 mm to nie wszystko!

Już na piątek (4 sierpnia) prognozowane są burze z gradem, które zaatakują m.in. na Wybrzeżu. Na Pogórzu Karpackim oraz w burzach pojawią się ulewne deszcze do 15 mm, w Bieszczadach podczas burz nawet do 35 mm. To jednak dopiero początek tego, co nas czeka podczas weekendu. Niespokojna będzie m.in. noc z piątku na sobotę.

- Na południu kraju intensywne opady deszczu i lokalnie burze. Prognozowana suma opadów w województwach: świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim lokalnie do 30 mm, na Śląsku od 30 mm do nawet 60 mm - alarmuje IMGW.

W sobotę opady deszczu będą postępować od południa do centrum. Pogoda nie będzie zachęcała do wychodzenia z domów. Za oknami dominować będzie ponury klimat, który zachęci nas do pozostania w mieszkaniu i wyjęcia gier planszowych. Nie ma mowy o beztroskim plażowaniu. Warto natomiast zwrócić uwagę na potężne różnice w temperaturach.

Okresami pojawią się opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana suma przeważnie do 15 mm, miejscami do 25 mm. Na wschodzie miejscami burze, możliwy grad a suma opadów w obszarze występowania burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17°C do 27°C, najcieplej na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od 28°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h - podaje IMGW w prognozie na 5 sierpnia.

Końcówka weekendu z pogodową masakrą. Takie są prognozy

Niedziela (6 sierpnia 2023 r.) nie wygląda wcale lepiej. W niemal w całym kraju będzie pochmurno. Na wschodzie mieszkańcy odczują ciepło, a być może nawet upał. Temperatura w dzień od 24 stopni Celsjusza do 30°C, przelotny deszcz i burze z gradem. Na zachodzie i w centrum intensywne opady deszczu i znacznie chłodniej, od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

Na szczęście, po każdej burzy przychodzi spokój. Eksperci IMGW zwracają uwagę na poprawę pogody, która powinna się zaznaczyć od poniedziałku. Powrót lata z prawdziwego zdarzenia przewidywany jest na czwartek. Codziennie będziemy sprawdzać, czy doniesienia synoptyków są aktualne.

Sonda
Wyłączasz telefon podczas burzy?
Zalane miejscowości pod Wrocławiem. Groźne skutki obfitych opadów deszczu.
Listen on Spreaker.