To się wydarzy już w piątek! Spójrz w górę i pomyśl życzenie!

i

Autor: Max Andrey, Mohan Reddy / CC0 / pexels.com To się wydarzy już w piątek! Spójrz w górę i pomyśl życzenie!

Nie przegap!

To się wydarzy już w piątek! Gdy to zobaczysz, musisz pomyśleć życzenie!

2023-11-17 7:24

To może być jedna z ostatnich, o ile nie ostatnia okazja, by podziwiać to wyjątkowe zjawisko w tym roku. Przed nami noce spadających gwiazd, które nie tylko dostarczają niesamowitych wrażeń wizualnych, ale pozwalają też spełniać marzenia! Na rozgwieżdżonym nocnym niebie będzie można podziwiać Leonidy, które są uznawane za najszybszy znany rój meteorów. Kiedy nastąpi maksimum Leonidów 2023?

Czym są Leonidy?

Leonidy to listopadowy rój meteorów, który charakteryzuje się tym, że jest wyjątkowo szybki, a zdaniem wielu najszybszy z tych, które są znane naukowcom. Ich prędkość w atmosferze ziemskiej dochodzi nawet do 72 km/s. Leonidy są pozostałością materii komety 55P/Tempel-Tuttle.

Leonidy 2023 - kiedy można je zobaczyć?

Leonidy są aktywne między 10 i 23 listopada, jednak ich maksimum przypada na piątek i sobotę, 17 i 18 listopada. W tych dniach, nawet w ciągu jednej godziny potrafi pojawić się na niebie nawet kilkadziesiąt przelatujących szybko obiektów.

Leonidy są jednym z ostatnich takich zjawisk, które będziemy mogli zaobserwować w tym roku. W grudniu czekają nas jeszcze dwa deszcze meteorów - to Geminidy i Ursydy.

Jak obserwować Leonidy?

Do obserwacji Leonidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy spojrzeć w niebo i oczekiwać na przelot. Najlepszym miejscem do obserwacji spadających gwiazd są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Jednak nawet w pobliżu dużych miast znajdują się miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się kilka kilometrów za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła, którą znajdziecie poniżej.

Jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym czynnikiem przy obserwacji zarówno Leonidów, jak i innych zjawisk astronomicznych jest zawsze pogoda. Noc spadających gwiazd powinna być przede wszystkim bezchmurna, co może być nieco kłopotliwe o tej porze roku. Zachmurzone niebo niestety nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zasada, do której warto zastosować się podczas obserwacji zarówno Leonidów, jak i innych rojów meteorytów. Gdy zobaczymy spadającą gwiazdę, pomyśleć życzenie. Być może jest to jedyna szansa, by spełnić swoje najskrytsze marzenia!

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany