Rzeki będą wylewać? Czerwone alerty od Warszawy po Zakopane!

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Rzeki będą wylewać? Czerwone alerty od Warszawy po Zakopane!

Rzeki będą wylewać? Czerwone alerty od Warszawy po Zakopane!

2021-09-01 11:00

Poważne zagrożenie hydrologiczne w Polsce nadal się utrzymuje, nie tylko na południu kraju. Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą już również centralnej Polski, okolic Warszawy i Łodzi. Gdzie ryzyko wystąpienia podtopień jest największe? Czerwone alerty wydane przez IMGW obejmują niemal całe województwo małopolskie i śląskie, a także część świętokrzyskiego oraz opolskiego.

Intensywne opady deszczu w Polsce nie ustają. Najwyższy stopień alertu pogodowego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Eksperci ostrzegają, że całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na metr kwadratowy. W związku z niesłabnącym deszczem IMGW utrzymuje też czerwone alerty hydrologiczne, których zasięg kończy się dopiero pod Warszawą, w obszarze zlewni Bzury. Trzeci stopień, ostrzegający o wezbraniach związanych z przekroczeniem stanów alarmowych, dotyczy aktualnie sześciu województw:

  • małopolskiego: zlewnie Rudawy, Prądnika i Szreniawy oraz mniejszych bezpośrednich lewostronnych dopływów Wisły, Małej Wisły, Soły, Skawy, Skawinki, Raby, Dunajca po zbiornik Czchów, Białej oraz Czarnej Orawy,
  • opolskiego: zlewnia Bierawki,
  • śląskiego: zlewnie Małej Wisły, Przemszy i Soły,
  • podkarpackiego: zlewnia Brenia,
  • świętokrzyskiego: zlewnia Czarnej Włoszczowskiej i Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie,
  • łódzkiego: zlewnia Mrogi.
Sonda
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś/aś na skutek powodzi?

Jak woda zalewa województwo śląskie? Zobacz szczegóły i dramatyczne zdjęcia! Intensywne opady deszczu zebrały już w trwającym tygodniu śmiertelne żniwo. Do tragedii doszło w powiecie cieszyńskim. Samochód dostawczy został porwany przez wodę, gdy kierowca próbował przejechać przez bród na potoku Bładnica w Godziszowie. Niestety, 60-letni mężczyzna utonął [CZYTAJ WIĘCEJ].

Podtopienia w Chmielniku koło Rzeszowa