Rzadkie zjawisko na niebie. Miałeś je nad głową, a pewnie nawet nie zauważyłeś! [ZDJĘCIA]

i

Autor: Zbyszek/Nocne Niebo

Rzadkie zjawisko na niebie. Miałeś je nad głową, a pewnie nawet nie zauważyłeś! [ZDJĘCIA]

2022-07-05 17:16

W nocy z 4 na 5 lipca można było zaobserwować niezwykle rzadkie zjawisko, jednak... mało kto zdawał sobie z tego sprawę! Chodzi o obłoki srebrzyste, które - w całej krasie - uchwycił nasz czytelnik, Zbyszek. - O godzinie 2 w nocy nad Poznaniem “wystrzeliły” bardzo obfite i jasne obłoki srebrzyste. Można je było oglądać od północnego zachodu, przez północ, aż po północny wschód - wyjaśnia. Zobaczcie te niesamowite ujęcia!

Obłoki srebrzyste nad Poznaniem. Niesamowite zjawisko, które widać gołym okiem!

Obłoki srebrzyste nazywane są "magicznymi chmurami, które świecą w ciemnościach". To także najwyższe chmury w naszej atmosferze. Obłoki srebrzyste budują się w mezosferze, czyli na wysokości między 75-90 km. Inne nazwy pod jakimi możemy znaleźć wzmianki o obłokach srebrzystych to Noctilucent Clouds - NLC albo chmury mezosferyczne.

Zobacz także: Zaczęło się! IMGW ostrzega przed sinicami w Bałtyku 2022. Coraz więcej czerwonych punktów na mapie zamkniętych kąpielisk

Jak rozróżnić NLC od zwykłych chmur?

Obłoki srebrzyste wyglądają jak świecące fale na niebie. Zbudowane są z bardzo maleńkich kryształków lodu, które powstają w mezosferze.

Jak wyjaśnia nam czytelnik Zbyszek z portalu Nocne Niebo, obecnie trwa sezon na podziwianie tego niezwykłego zjawiska.

- Sezon na obłoki srebrzyste trwa, jeden z najsłabszych, jak się okazuje. Ale we wtorek (5 lipca) nad ranem nastąpił przełom. O godzinie 2 w nocy nad Poznaniem “wystrzeliły” bardzo obfite i jasne obłoki srebrzyste. Można je było oglądać od północnego zachodu, przez północ, aż po północny wschód - wyjaśnia mężczyzna.

Sezon na oglądanie obłoków srebrzystych trwa od końca maja do początku sierpnia.

KLIKNIJ w poniższą galerię i zobacz te niesamowite zdjęcia!

Sonda
Widziałeś/widziałaś kiedyś obłoki srebrzyste?
Oberwanie chmury nad Olsztynem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE