Rzadkie zjawisko na niebie. Miałeś je nad głową, a pewnie nawet nie zauważyłeś! [ZDJĘCIA]

i

Autor: Zbyszek/Nocne Niebo

Rzadkie zjawisko na niebie. Miałeś je nad głową, a pewnie nawet nie zauważyłeś! [ZDJĘCIA]

2022-07-05 17:16

W nocy z 4 na 5 lipca można było zaobserwować niezwykle rzadkie zjawisko, jednak... mało kto zdawał sobie z tego sprawę! Chodzi o obłoki srebrzyste, które - w całej krasie - uchwycił nasz czytelnik, Zbyszek. - O godzinie 2 w nocy nad Poznaniem “wystrzeliły” bardzo obfite i jasne obłoki srebrzyste. Można je było oglądać od północnego zachodu, przez północ, aż po północny wschód - wyjaśnia. Zobaczcie te niesamowite ujęcia!

Obłoki srebrzyste nad Poznaniem. Niesamowite zjawisko, które widać gołym okiem!

Obłoki srebrzyste nazywane są "magicznymi chmurami, które świecą w ciemnościach". To także najwyższe chmury w naszej atmosferze. Obłoki srebrzyste budują się w mezosferze, czyli na wysokości między 75-90 km. Inne nazwy pod jakimi możemy znaleźć wzmianki o obłokach srebrzystych to Noctilucent Clouds - NLC albo chmury mezosferyczne.

Zobacz także: Zaczęło się! IMGW ostrzega przed sinicami w Bałtyku 2022. Coraz więcej czerwonych punktów na mapie zamkniętych kąpielisk

Jak rozróżnić NLC od zwykłych chmur?

Obłoki srebrzyste wyglądają jak świecące fale na niebie. Zbudowane są z bardzo maleńkich kryształków lodu, które powstają w mezosferze.

Jak wyjaśnia nam czytelnik Zbyszek z portalu Nocne Niebo, obecnie trwa sezon na podziwianie tego niezwykłego zjawiska.

- Sezon na obłoki srebrzyste trwa, jeden z najsłabszych, jak się okazuje. Ale we wtorek (5 lipca) nad ranem nastąpił przełom. O godzinie 2 w nocy nad Poznaniem “wystrzeliły” bardzo obfite i jasne obłoki srebrzyste. Można je było oglądać od północnego zachodu, przez północ, aż po północny wschód - wyjaśnia mężczyzna.

Sezon na oglądanie obłoków srebrzystych trwa od końca maja do początku sierpnia.

KLIKNIJ w poniższą galerię i zobacz te niesamowite zdjęcia!

Sonda
Widziałeś/widziałaś kiedyś obłoki srebrzyste?
Oberwanie chmury nad Olsztynem
Nasi Partnerzy polecają