Zmienna pogoda, zima i lato

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Pogodowe starcie w Polsce. Dwucyfrowe mrozy, burze śnieżne, a potem... odwilż?! Takie są prognozy długoterminowe

Zima w najgorszym wydaniu

Pogodowe starcie w Polsce. Dwucyfrowe mrozy, burze śnieżne, a potem... odwilż?! Takie są prognozy długoterminowe

2022-12-15 5:00

Prognoza długoterminowa dla Polski przynosi długo wyczekiwany powiew optymizmu. Druga dekada grudnia przyniosła siarczyste mrozy, śnieżyce i fatalne warunki na drogach, tak w skrócie można podsumować ostatnie dni. Czy jest szansa na ocieplenie i nieco przyjemniejsze święta Bożego Narodzenia? Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze analizy ekspertów od pogody.

Bardzo ciekawą analizę przeprowadzili pasjonaci z serwisu fanipogody.pl, którzy przeanalizowali zagraniczne, cenione modele pogodowe. Potwierdza się nieciekawy scenariusz dla drugiej dekady grudnia. Dwucyfrowe temperatury poniżej zera to klimat, do którego już się przyzwyczailiśmy. Niedaleko Lublina zmierzono -24 stopnie Celsjusza. Eksperci IMGW spodziewają się kolejnych marznących opadów i śniegu. Zimowa aura będzie królować do końca bieżącego tygodnia. Wielu straciło już nadzieję na pogodowy przełom w końcówce 2022 roku. Jak się okazuje - niesłusznie. 

Prognoza długoterminowa. Odwilż, ocieplenie i pogodowe starcie pod koniec grudnia?

Pasjonaci z serwisu fanipogody.pl, którzy regularnie odświeżają zagraniczne modele donoszą, że w trzeciej dekadzie ostatniego miesiąca 2022 roku możliwa jest odwilż. Jest duża szansa, że Boże Narodzenie będzie o wiele przyjemniejsze od początku grudnia.

- Czasem przez całą dobę może zapanować dodatnia temperatura, ale w skali miesięcznej będzie to miesiąc poniżej normy. Cieplej powinno być na zachodzie, chłodniej na wschodzie i północnym wschodzie. Stopniowo zredukowany zostanie więc zasięg i grubość pokrywy śnieżnej. W okolicach świąt może dojść do wyraźnego starcia cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa, ze znacznie chłodniejszymi z wyższych szerokości geograficznych - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Prognozy długoterminowe mogą jeszcze ulec zmianie, zdaniem IMGW już początek trzeciej dekady grudnia przyniesie 3-4 stopnie Celsjusza na zachodzie Polski. Na ten moment w prognozie 5-dniowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wtorek i środa (20 i 21 grudnia 2022 r.) są wolne konkretnych opadów śniegu. Pojawią się za to opady marznące, solidnie utrudniające życie kierowcom. Warto śledzić lokalne ostrzeżenia i codzienną prognozę, którą podajemy w naszym serwisie. 

Pod tekstem zamieszczamy zdjęcia, ukazujące najgroźniejsze oblicze zimy w Polsce. Kliknij w pierwszą fotografię i przewijaj!

Sonda
Pogoda długoterminowa - czy wierzysz w jej skuteczność?
Atak zimy w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany