Deszcz Orionidów 2022. Spektakularny astronomiczny pokaz w rzeczywistości już trwa - największą aktywność meteorów z Komety Haleya notuje się właśnie na 2 października - 7 listopada. Ale przed nami wciąż maksymalizacja roju, o którym NASA mówi "jeden z najpiękniejszych deszczy w roku".
Najlepsza sytuacja obserwacyjna do podziwiania deszczu Orionidów przypadnie w nocy z piątku na sobotę (21/22.10.22). Będziemy mogli zaobserwować wtedy do 30 meteorów na godzinę.
Deszcz Orionidów: maksymalny rój w ciągu najbliższych nocy. Co zobaczymy?
Popularność obserwacji Orionidów wynika z faktu, że wszystkie meteory są "fragmentami" najsłynniejszej Komety Halleya. Czego możemy się spodziewać w trakcie nocnej obserwacji? NASA mówi choćby o "świecących pociągach", czyli rozżarzonych kawałkach gruzu, które tworzą ślad za meteorem - utrzymując się od kilku sekund do minuty. Jeszcze inne meteory mogą zmienić się w kulę ognia, by ją zobaczyć - według wskazówek NASA - należałoby wypatrywać przedłużonych i silnych rozbłysków światła.
Najlepszy czas na oglądanie Orionidów to noc z piątku na sobotę. I tu NASA nie próżnuje, bo największa agencja kosmiczna przygotowała... sensowne wskazówki do najbardziej efektywnego obserwowania roju meteorów.
- Orionidy są widoczne zarówno na półkuli północnej jak i południowej w godzinach po północy (aż do wschodu - red.). Znajdź miejsce z dala od miasta lub świateł ulicznych. Przygotuj śpiwór, koc lub krzesło. Połóż się płasko na plecach ze stopami skierowanymi na południowy wschód, jeśli jesteś na półkuli północnej lub na północny wschód, jeśli jesteś na półkuli południowej, i spójrz w górę, ogarniając wzrokiem jak najwięcej nieba, jak to możliwe. W mniej niż 30 minut w ciemności, twoje oczy dostosują się i zaczniesz widzieć meteory. Bądź cierpliwy - pokaz będzie trwał do świtu, więc masz dużo czasu, aby złapać przebłysk - czytamy. Powodzenia! Tego naprawdę nie warto przegapić, bo ostatnie spotkanie Ziemi z Kometą Halleya miało miejsce w 1986 roku, a ponieważ kometa okrąża Ziemię tylko raz na 76 lat, nie będzie widoczna ponownie aż do 2061 roku.