Nowa prognoza na zimę! Ekspert mówi, kiedy spadnie śnieg. Będzie go więcej niż w poprzednich latach

i

Autor: shauking/cc0/Pixabay.com MGW zaktualizowało swoją eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na zimę 2023/2024, w której jest mowa o pierwszych opadach śniegu

W tym miesiącu zacznie się prawdziwa zima

Nowa prognoza na zimę! Ekspert mówi, kiedy spadnie śnieg. Będzie go więcej niż w poprzednich latach

2023-09-15 18:09

IMGW zaktualizowało swoją eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na zimę 2023/2024, w której jest mowa o pierwszych opadach śniegu. Kalendarzowa zima rozpocznie się tradycyjnie w grudniu, ale w ostatnim miesiącu roku można się spodziewać wyższej niż zazwyczaj temperatury, której będą towarzyszyć opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Śnieg zdominuje z kolei styczeń.

Prognoza na zimę 2023/2024 od IMGW. Styczeń pod hasłem śniegu

W grudniu będzie więcej jesieni, za to w styczniu mają się pojawić większe niż w poprzednich latach opady śniegu - IMGW zaktualizowało swoją eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na zimę 2023/2024. Jak informuje Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego, w tym roku czeka nas ciepły grudzień, bo średnia temperatura w tym miesiącu ma być wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. Jednocześnie w ostatnim miesiącu roku spodziewane są wyższe niż w minionych latach opady, choć przede wszystkim deszczu i deszczu ze śniegiem. W grudniu mogą również wystąpić dni z porywistymi podmuchami wiatru. Duże zmiany przyjdą z kolei w styczniu 2024.

- Z naszej prognozy wynika, że opady będą wyższe od tych z normy wieloletniej, a do tego w tym czasie dominować będzie śnieg, którego ilość siłą rzeczy również będzie większa niż w poprzednich latach w tym samym miesiącu. W styczniu możemy się spodziewać kilku czy nawet kilkunastu dni prawdziwej zimy, a nie pluchy. Z kolei prognozowane temperatury zmieszczą się w normie wieloletniej, czyli nie będzie ani odchyłów w kierunku ciepła, ani w kierunku dużego zimna - dodaje Droździoł.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Niesamowite widoki z wieży w Uhowie! Aż zapiera dech w piersiach!