Lirydy 2023 już niedługo rozświetlą niebo. Kiedy można je zobaczyć?

i

Autor: Raman deep / CC0 / pexels.com Lirydy 2023 już niedługo rozświetlą niebo. Kiedy można je zobaczyć?

Wyjątkowe zjawisko!

Noc spadających gwiazd. Lirydy 2023 rozświetlą niebo. Kiedy można je zobaczyć?

2023-04-17 7:57

To wyjątkowe zjawisko, które fascynuje nie tylko miłośników astronomii. Deszcz meteorów to czas, w którym w niego spoglądają zarówno pasjonaci zjawisk astronomicznych, jak i ci, którzy wierzą, że widok spadającej gwiazdy pozwoli spełnić marzenia. Już wkrótce będzie ku temu okazja, gdyż na nocnym niebie będzie można podziwiać Lirydy. Kiedy przypada noc spadających gwiazd i jak je obserwować? Jest jeden bardzo istotny warunek, który umożliwia podziwianie wiosennego deszczu meteorów.

Lirydy - co to jest?

Lirydy są rojem meteorytów, których źródłem jest kometa Thatchera i pierwszym, o którym napisano w kronikach. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w Chinach 2 tysiące lat przed naszą erą. Można je obserwować wiosną.

Gdzie i kiedy obserwować rój Lirydów w 2003 roku?

Największa aktywność Lirydów przypada pomiędzy 16 i 25 kwietnia, a faza szczytowa w 2023 roku przypadnie w sobotę, 22 kwietnia. Dlatego warto zaplanować sobie ten czas, by spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, na którym odbędzie się wyjątkowy spektakl.

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Do obserwacji deszczu meteorytów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Ważne jest, by spadające gwiazdy oglądać z dala od dużych skupisk sztucznego światła, czyli za miastem, w oddaleniu od zabudowań. Dobrym miejscem do obserwacji są okolice lasów, pól i dużych zbiorników wodnych. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd.

Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo. Warto więc śledzić bieżące prognozy pogody.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Morze krokusów i tłumy spacerowiczów na Jasnych Błoniach w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają