Niebezpieczna chmura zbliża się do Europy. Nie chodzi o burze! Do Polski może dotrzeć już w nocy

i

Autor: Shutterstock(2) Zdj. ilustracyjne.

Meteorolodzy biją na alarm

Niebezpieczna chmura zbliża się do Europy. Nie chodzi o burze! Do Polski może dotrzeć już w nocy

2024-08-25 21:59

Chmura dwutlenku siarki pochodząca z islandzkiego wulkanu sunie do Europy. W niedzielę (25 sierpnia) znalazła się nad Wielką Brytanią, ale to nie koniec wędrówki niebezpiecznej dla zdrowia chmury. Przesuwa się ona na wschód Europy, m.in. do Polski. Nad naszym niebem może znaleźć się już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Chmura dwutlenku siarki mknie do Europy

Brytyjczycy zaniepokoili się chmurą dwutlenku siarki pochodząca z Islandii, która pojawiła się na Wyspach Brytyjskich w niedzielę (25 sierpnia). Stacja Sky News poinformowała, że toksyczne substancje znalazły się w Londynie i kilku innych angielskich miastach. Tamtejsi meteorolodzy uspokajają mieszkańców i zapewniają, że na bieżąco monitorują sytuację i "podróż" toksycznej chmury. Met Office oświadcza, że chmura dwutlenku siarki ma niewielki wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest na tyle wysoko, że nie zagraża ludzkiemu zdrowiu.

Wysokie stężenie dwutlenku siarki może jednak mieć szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Jak czytamy w artykule na gazeta.pl, "chodzi przede wszystkim o zagrożenia dotyczące podrażnienia dróg oddechowych, które skutkują problemami z oddychaniem".

Czy chmura dwutlenku siarki dotrze do Polski? Mapy pogodowe na portalu windy.com wskazują, że niebezpieczna chmura przesunie się najprawdopodobniej na wchód Europy. W Polsce toksyczne substancje mogą pojawić się już w nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26 sierpnia). Podwyższone stężenie dwutlenku siarki w naszym kraju może utrzymać się do wtorku (27 sierpnia).

Islandzkie wulkany budzą się z uśpienia

Winnym całego "zamieszania" z toksyczną chmurą jest jeden z wulkanów na półwyspie Reykjanes, do którego erupcji doszło w czwartek (22 sierpnia) w południowo-zachodniej Islandii. To już szósty wybuch wulkanu na półwyspie od grudnia 2023 r. Pod koniec minionego roku w Grindavik, w którym znajduje się jeden z najważniejszych portów rybackich Islandii i mieszkało tam prawie 4000 osób, nakazano ewakuację. Od tamtej pory miasto to jest w dużej części opustoszałe. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z sierpniowej erupcji. Film poniżej.

Powódź błyskawiczna na Śląsku i w Małopolsce. Zalane miasta
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają