Najnowsza prognoza pogody na zimę 2022. Siarczyste mrozy, śnieg i wielkie zaskoczenie!

i

Autor: bartek/cc0/Pixabay.com Co mówi najnowsza prognoza pogody na zimę 2022? Polsce nie grożą opady śniegu, za to będzie mroźno

Co mówią meteorolodzy?

Najnowsza prognoza pogody na zimę 2022. Siarczyste mrozy, śnieg i wielkie zaskoczenie! Polskie zboża zagrożone?

2022-10-14 13:46

Co mówi najnowsza prognoza pogody na zimę 2022? Przygotowali ją meteorolodzy z AccuWeather. Kluczem do przewidzenia tego, co wydarzy się za kilka tygodni, jest La Niña. To zjawisko jest odpowiednikiem El Niño, ale zwiastującym niskie temperatury, które biorą swój początek na równikowym Pacyfiku. To właśnie La Niña ma przynieść do Europy mrozy i śnieg.

Prognoza pogody na zimę 2022. Mrozy, śnieg, a nawet burze. Gdzie będzie najgorzej?

Mrozy, śnieg, ale też wichury i burze - tam ma wyglądać zima 2022 według prognozy pogody AccuWeather, na który powołuje się serwis Fanipogody.pl. Za tak ponure przewidywania odpowiada La Niña, czyli chłodny odpowiednik El Niño. Oceaniczne i atmosferyczne zjawisko odpowiada za niskie temperatury, które rozszerzają się już na równikowym Pacyfiku. Zdaniem meteorologów La Niña będzie przybierać na sile, tworząc system sprzężenia zwrotnego oceano-atmosferycznego, które może mieć wpływ na pogodę nawet na całym świecie. Co to oznacza dla Europy? Z uwagi na to, że dostaje się ona pod wpływy zjawiska już 3. rok z rzędu, na Starym Kontynencie można się spodziewać skrajnych zjawisk pogodowych, ale, uwaga, w jego południowej i południowo-wschodniej części. Największa szansa na opady, w tym śniegu, i porywiste wiatry dotyczy: Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji, Włoch i Bałkanów. Lokalnie zjawiska mogą się przekształcić w potężne wichury i burze.

Jak będzie wyglądać zima 2022 w Polsce?

W przeciwieństwie do południowej Europy prognozowana ilość opadów atmosferycznych w czasie zimy 2022 w Polsce nie powinna przekroczyć normy wieloletniej. Jak informuje serwis Fanipogody.pl, w to miejsce są spodziewane "epizody zimowe", za które mogą odpowiadać niże śródziemnomorskie, doprowadzając w ten sposób do okresowych wichur. Niezbyt duże opady śniegu w Polsce oznaczają z kolei większą szansę na wystąpienie mrozów, co może mieć negatywny wpływ na zboża ozime. Cieplejsza niż zwykle zima ma z kolei zawitać do Skandynawii.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Czy dokarmiasz dzikie zwierzęta zimą?
Pożar budynku wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.