Na wschodzie Polski największa anomalia. Pogodowi eksperci mają twarde dane

i

Autor: MariaAge//c00/Pixabay.com Styczeń i kończący się już luty 2023 były zgodnie z danym ekspertów niezwykle ciepłe, i to do tego stopnia, że można to zakwalifikować jako anomalię pogodową

Tak ciepło nie było dawna

Na wschodzie Polski największa anomalia. Pogodowi eksperci mają twarde dane

2023-02-27 11:55

Styczeń i kończący się już luty 2023 były zgodnie z danym ekspertów niezwykle ciepłe, i to do tego stopnia, że można to zakwalifikować jako anomalię pogodową. W pierwszym miesiącu tego roku średnia temperatura powietrza była o ponad 3 stopnie wyższa od normy wieloletniej, a podobny trend utrzymał się w lutym. Im dalej na wschód, tym anomalia się zwiększa.

Pogoda w styczniu i lutym 2023. Eksperci mówią o anomaliach

Jak informuje TwojaPogoda.pl, powołując się na dane IMGW-PIB, w styczniu i w lutym 2023 w Polsce doszło do anomalii pogodowej, biorąc pod uwagę średnią temperaturę powietrza. Od 1 do 26 stycznia była ona aż o ponad 3 stopnie wyższą niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. Z kolei im dalej na wschód kraju, tym anomalia była większa - przy wschodniej granicy było to już ponad 4 kreski. Zarówno styczeń, jak i luty w tym regionie okazały się jednymi z cieplejszych w historii prowadzonych pomiarów. Drugi miesiąc roku kończy się, ale już na terenie całego kraju, średnią temperaturę sięgającą ponad 2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Podobnie jak w przypadku stycznia jeszcze większa anomalia wystąpiła we wschodniej Polsce, bo w pasie:

  • Mazury,
  • Suwalszczyzna,
  • Podlasie,
  • Lubelszczyzna

była o ponad 3 kreski więcej niż średnio w latach 1991-2020. - Jest to już dziesiąta z rzędu zima bez znaczącej, ujemnej anomalii temperatury. Jak pamiętamy, ostatnią srogą zimę przeżywaliśmy na przełomie 2012 i 2013 roku, kiedy niemal w całym kraju trzymały ponad 20-stopniowe mrozy, a śniegu napadało kilkadziesiąt centymetrów - informuje TwojaPogoda.pl.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Dworzec-widmo straszy pustką. Czy do Polic powrócą pociągi?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany