Na ich widok można się wzdrygnąć! Jeśli idziecie do lasu, uważajcie na palce umarlaka

i

Autor: Björn S.../CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons Amatorzy spacerów po lesie czy grzybiarze powinni uważać na "palce umarlaka". To grzyby, które naprawdę nazywają się próchnilce maczugowate

Na ich widok można się wzdrygnąć! Jeśli idziecie do lasu, uważajcie na "palce umarlaka" [ZDJĘCIA]

2021-09-23 7:06

Amatorzy spacerów po lesie czy grzybiarze powinni uważać na "palce umarlaka". Nie, nie są groźne dla naszego zdrowia, ale nie bez kozery doczekały się swojej nazwy. Te grzyby wyglądają dosłownie jak wystająca z ziemi dłoń. Naprawdę nazywają się próchnilce maczugowate i nie są jadalne. Gdzie w polskich lasach można spotkać "palce umarlaka"?

Na ich widok można się wzdrygnąć! Jeśli idziecie do lasu, uważajcie na "palce umarlaka"

"Palce umarlaka", czyli próchnilce maczugowate, występują pospolicie w polskich lasach. Te grzyby, które rosną w charakterystycznych grupach, wyglądają autentycznie jak wystająca z ziemi dłoń, więc osoby o słabych nerwach mogą poczuć dyskomfort na ich widok. Nie są jadalne. Łacińska nazwa "palców umarlaka" to Xylaria polymorpha - drugi człon nawiązuje do ich różnokształtności. Pojedynczy próchnilec maczugowaty ma 3-10 cm długości i grubość ok. 2,5 cm. Młode grzyby są blade z białym szczytem, ale z biegiem dojrzewania robią się coraz ciemniejsze, aż w końcu stają się czarne. Swoją polską nazwę zawdzięczają temu, że powodują próchnienie drewna. Można je spotkać głównie na martwych drzewach liściastych, głównie drewnie, pniakach i korzeniach buków i dębów. Czasami pojawiają się na drewnie zagrzebanym w ziemi, kiedy najbardziej przypominają "palce umarlaka".

Na ich widok można się wzdrygnąć! Jeśli idziecie do lasu, uważajcie na "palce umarlaka" (ZDJĘCIA]

Na grzyby: jak się przygotować do grzybobrania
Nasi Partnerzy polecają