Atak zimy w Polsce

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express

Prognoza IMGW

Marznące opady i siarczyste mrozy -19 stopni! Czeka nas jeszcze to! Będzie niebezpiecznie [Prognoza IMGW na 16 grudnia 2022]

2022-12-16 7:00

Pogoda na piątek (16 grudnia 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o opadach śniegu, może przybyć nawet 10 cm białego puchu. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami oraz mgłami. Wydano ostrzeżenia. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek, 16 grudnia 2022 przeczytasz na se.pl.

Jak informuje IMGW, na wschodzie Europy nadal dominuje rozległy wyż. Pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich ośrodków niżowych i związanych z nimi frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu rozległego układu niżowego z głównymi ośrodkami nad północną Skandynawią i Atlantykiem. Przez obszar kraju od Dolnego Śląska na północny wschód przemieszcza się lokalny niż oraz związany z nim pofalowany front atmosferyczny. Nad południowe województwa napływa cieplejsze powietrze polarne morskie, pozostały obszar kraju jest w arktycznej masie powietrza.

Jaka będzie pogoda w piątek, 16 grudnia 2022?

Z informacji przekazanych przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że w piątek (16 grudnia 2022) zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami, na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu oraz marznącego deszczu. Gdzie będzie najgorzej?

- W południowo-wschodniej połowie kraju prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm do 10 cm. Na Podlasiu i Polesiu Lubelskim opady mogą być okresami o natężeniu umiarkowanym i wówczas możliwe jest ograniczenie widzialności do 500 m. Na południowym wschodzie prognozowany jest także deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie do około 10 mm - czytamy na stronie IMGW.

Rano na północy i zachodzie możliwe jeszcze marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura 16 grudnia 2022

W piątek czeka nas mróz. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie.

- Temperatura maksymalna od -7°C na Suwalszczyźnie, około -3°C w centrum, do 3°C na Podkarpaciu - podaje IMGW.

Jak przekazują eksperci, spodziewany jest wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich przez północne stopniowo skręcający na zachodnie. W Tatrach porywy wiatru do 75 km/h. W górach oraz miejscami na wschodzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z piątku na sobotę (16.12.2022/17.12.2022)

Z prognoz IMGW wynika, że w nocy z piątku na sobotę (16.12.2022/17.12.2022) prognozowane jest zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, tylko na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. W województwie śląskim i małopolskim przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Na północy i zachodzie kraju lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -19°C lokalnie na Warmii i Mazurach, około -9°C w centrum, do -2°C na krańcach południowo wschodnich Podkarpacia i nad samym morzem. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Zaspy śniegu i siarczysty mróz. Zima uderzyła w Warszawę
Sonda
Liczysz na opady śniegu w święta?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany