Lato 2023 się nie kończy? Eksperci ostrzegają. Czegoś takiego jeszcze nie było

i

Autor: geralt/cc0/Pixabay.com Lato 2023 jest najcieplejszym w całym okresie pomiarowym, tj. od 1850 r., jak informuje Światowa Agencja Meteorologiczna. Tak wysokich temperatur nie notowano być może jeszcze dłużej, bo nawet przez kilkadziesiąt tysięcy lat

Wrzesień taki sam?

Lato 2023 się nie kończy? Eksperci ostrzegają. Czegoś takiego jeszcze nie było

2023-09-07 10:42

Lato 2023 jest najcieplejszym w całym okresie pomiarowym, tj. od 1850 r., jak informuje Światowa Agencja Meteorologiczna. Tak wysokich temperatur nie notowano być może jeszcze dłużej, bo nawet przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Rekordy ciepła padły aż na czterech kontynentach: w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Europie. Szczególnie gorąco było w lipcu i sierpniu.

Lato 2023 najgorętsze w historii. Rekordy temperatur na czterech kontynentach

Tegoroczne lipiec i sierpień było najgorętszymi w historii, a lato 2023 również takie jest - informuje TwojaPogoda.pl, powołując się na dane Światowej Agencji Meteorologicznej (WMO) i Copernicus.eu. W obu powyższych miesiącach słupki rtęci pokazały o ok. 1,5 stopnia więcej od od średniej temperatury przedindustrialnej, co stanowi próg ocieplenia dla świata - jego przekraczanie stanowi już zagrożenie. Lipiec i sierpień 2023 są najgorętszymi od momentu wprowadzenia pomiarów tj. od 1850 r., ale biorąc pod uwagę również inne czynniki, jak analiza osadów dennych, słojów drzew i rdzeni lodowych, można zakładać, że tak ciepło na Ziemi nie było od 120 tysięcy lat. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia średnia temperatura na świecie wyniosła 16,77 stopnia, bijąc poprzedni rekord, tj. 16,48 kresek z 2019 r. Co więcej, w czasie lata 2023 padły rekordy ciepła dla czterech kontynentów: Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Europy. Do grona najgorętszych w historii być może dołączy też tegoroczny wrzesień, dla którego również prognozuje się rekordowe temperatury.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Jezioro Słoneczne w Szczecinie poważnie zanieczyszczone