Niż znad Włoch coraz bliżej Polski. Prognozowane ulewy
Eksperci z IMGW zwracają uwagę, że "nad północnymi Włochami doszło do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje nad Niziną Padańską i w ciągu kolejnych kilkunastu godzin jego położenie nie ulegnie istotnej zmianie". Niż przemieści się na północ, a w nocy z piątku na sobotę (13/14 września) dotrze do południowo-wschodniej części Polski i będzie się stopniowo pogłębiać.
W tych województwach spadnie najwięcej deszczu
Jak wynika z prognoz IMGW, w nocy z piątku na sobotę (13/14 września) opady deszczu na południu i zachodzie okresami o natężeniu silnym, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie przejściowo nawalnym. Największe sumy opadów prognozowane są w województwach:
- opolskim do 100 mm,
- dolnośląskim do 90 mm,
- śląskim do 60-80 mm,
- małopolskim do 60 mm,
- podkarpackim do 35 mm,
- wielkopolskim i łódzkim do 20 mm.
Wysoko w Sudetach opady deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. W szczytowych partiach tych gór porywy wiatru mogą osiągać do 160 km/h.
W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju (poza północno-zachodnią częścią Polski, gdzie opady nie wystąpią lub będą śladowe) prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm.
W niedzielę (15 września) intensywne opady deszczu wystąpią głównie w województwach dolnośląskim opolskim i śląskim, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie miejscami do 60-70 mm. Opady do 30 mm wystąpią na terenie województw:
- wielkopolskiego,
- lubuskiego,
- zachodniopomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- pomorskiego
Możliwe powodzie błyskawiczne i podtopienia
IMGW zwraca uwagę, że w dniach 13-16 września "należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody". To prognozy tym bardziej niepokojące, że aktualne stany wód są niskie, a w Polsce obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W obszarach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia. Istnieje także zagrożenie pojawienia się powodzi błyskawicznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najsilniejsze opady deszczu w historii Wrocławia. Ekspertka porównuje sytuację do powodzi tysiąclecia. "Nawet 350 litrów wody"
Źródło: IMGW