Google Doodle wspomina Annę Mani. Pogoda nie miała przed nią tajemnic

i

Autor: Thoxuan99/cc0/Pixabay.com Google Doodle świętuje 104. rocznicę urodzin Anny Mani, która wsławiła się pracą nad przyrządami meteorologicznymi

Ta kobieta zmieniła świat

Anna Mani w Google Doodle. Pogoda nie miała przed nią tajemnic

2022-08-23 10:10

Google Doodle świętuje 104. rocznicę urodzin Anny Mani. Pochodząca z Indii kobieta m.in. ukończyła fizykę i chemię w Pachaiyappas College w Chennai, a później zainteresowała się przyrządami meteorologicznymi, nad tworzeniem których pracowała przez całe życie, konstruując np. aparaturę do pomiaru ozonu. W skrajnie patriarchalnym kraju stała na czele działu, gdzie pracowało 121 mężczyzn.

Anna Mani w Google Doodle. Pogoda nie miała przed nią tajemnic

Anna Mani to bohaterka najnowszego Google Doodle, jako że we wtorek, 23 sierpnia, przypada 104. rocznica jej urodzin. Kim była? Przede wszystkim wybitnym naukowcem, ale też symbolem emancypacji kobiet w Indiach i innych krajach świata. Od dziecka pochłaniała książki, co zaowocowało m.in. tym, że dostała się na Pachaiyappa's College w Chennai, gdzie ukończyła fizykę i chemię. Z uwagi na swoje zdolności dostała stypendium na badania w instytucie w Bangalore, a w 1945 r. wyjechała do Londynu, by studiować na Imperial College, gdzie poszła w kierunku przyrządów meteorologicznych. To właśnie ich konstruowaniu poświęciła się po powrocie do Indii. M.in. założyła obserwatorium meteorologiczne i wieżę obserwacyjną w centrum kosmicznym w Thumbie, a także stworzyła aparaturę do pomiaru ozonu, stojąc na czele działu i zarządzając pracą 121 mężczyzn. Anna Mani zmarła 16 sierpnia 2001 r.

JEREMY SOCHAN - droga do NBA | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #56
Sonda
Czy kobiety w Polsce są traktowane tak samo jak mężczyźni?